10.09.2013
Jan Král

Marek Sekyra a Otokar Simm pokřtili v knihovně Frýdlantské květy

Slavnostní křest knihy Frýdlantské květy, která představuje někdejší německé autory z Frýdlantska, Liberecka, Chrastavska a Osečné, se konal v pondělí večer v Krajské vědecké knihovně v Liberci. /FOTOGALERIE/

Na povídání o nové publikaci sestavené Markem Sekyrou a Otokarem Simmem se přišel podívat i náměstek primátorky Kamil Jan Svoboda. „Kniha mě zaujala už jen tím, že se z velké části věnuje autorům z Frýdlantska, odkud sám pocházím. Proto jsem se rád zúčastnil jejího křtu a využil jsem i možnosti zeptat se Marka Sekyry a Otokara Simma, zda se některý z německých autorů věnoval ve svých dílech mým konkrétním oblíbeným místům na Frýdlantsku,“ uvedl Kamil Jan Svoboda.

Marek Sekyra a Otokar Simm v knize zpřístupnili veřejnosti vesměs neznámá díla převážně neznámých autorů, z nichž mnozí tvořili v málo rozšířeném místním nářečí. I kvůli této zajímavosti je nová kniha dvojjazyčná – česká a originální německá, přičemž překlad Otokara Simma je u většiny děl vůbec první existující českou verzí.

Čtenáři ve Frýdlantských květech naleznou medailony i ukázky děl celkem 45 autorů, namátkou G. Menzela, J. Bennesche, A. F. Ressela či A. Lilie. Všichni včetně dvou ženských autorek tvořili v 19. a v první polovině 20. století. Publikaci zpestřují jak historické, tak současné fotografie a obrázky upozorňující na regionální reálie v jednotlivých dílech i na zajímavá místa spojená s německými autory.

Vydavatelem Frýdlantských květů, které jsou volným pokračováním Ještědských květů a Jizerských květů, je Krajská vědecká knihovna v Liberci. Původně se v souvislosti s mnohaletou prací Marka Sekyry a Otokara Simma mluvilo o trilogii, ale jak naznačil Marek Sekyra, ani právě pokřtěným třetím dílem tato série neskončila. „Připravujeme ještě volné pokračování, v němž se tentokrát zaměříme na autory z Českolipska,“ sdělil Marek Sekyra.

Text a foto: Jan Vrabec

 

Nastavení cookies