13.01.2016
Jan Král

Nová šance pro Perštýn. Obří jámu má zaplnit technologické centrum

Do pěti let by mohlo v obří jámě na libereckém Perštýně vyrůst administrativně technické centrum s navazující zástavbou bytů, sportovištěm, parkem a občanskou vybaveností.

Velký pozemek v centru města změnil na přelomu roku majitele. Po dlouhých jednáních pozemek od stávajícího vlastníka, německé společnosti ECE, koupila firma ze skupiny LIF, a.s. (Libereckého Investičního fondu). Na tomto problematickém a dnes zanedbaném území po nedostavěném obchodním centru by tak vyrostla ucelená část města, navazující na stávající zástavbu i přírodní prostředí.

Pro primátora statutárního města Liberce Tibor Batthyányho má projekt dvě roviny. „Prvně jsem rád, že se našel smysluplný projekt, který městu po urbanistické stránce pomůže a tou druhou rovinou je že podporuji vytváření podmínek pro technologické firmy a vznik nových pracovních míst s vysokým podílem přidané hodnoty,“ řekl. „Projekt konzultujeme s jeho autory, především s Jiřím Šolcem a Tomášem Kučerou, už od doby, kdy začal dostávat konkrétnější obrysy. Za hnutí ANO ve vedení města tento projekt jednoznačně podporujeme," doplnil.

K záměru vybudovat na rozsáhlém území technologické centrum dodává Tomáš Kučera, člen představenstva Libereckého Investičního fondu: „Jedná se o první návrh ve formě studie, budeme prověřovat jeho ekonomickou reálnost. Budeme rovněž hledat partnery pro realizaci celého projektu. Je naším cílem je využít našich silných regionálních kořenů a vystavět zde projekt, který nejenže má velký ekonomický potenciál, ale vrátí této části města tvář.„Objem investic odhaduji na 1,2 miliardy korun,“ poznamenal.

Ještě v lednu by se se záměrem měla seznámit rada města. Následovat budou jednání k územnímu plánu a dopravnímu řešení. Zapotřebí bude také zpracování územní studie. Výsledná podoba projektu bude zřejmá až po následné architektonické soutěži.

U zrodu projektu od počátku stál městský zastupitel a nyní manažer projektu Jiří Šolc. „Myšlenkou využití tohoto pozemku jsem se zabýval ještě ve funkci ekonomického náměstka a teď jsem tomuto projektu věnoval prakticky rok od odchodu z radnice. Tento projekt je vynikající příležitost pro město Liberec, vzniknou zde nová pracovní místa, nové byty, Liberecké inovační centrum bude lákat odborníky z celé ČR a možná i zahraničí,“ uvedl.

Základem řešení „díry Perštýn“ je podkova s možným bezpečným serverovým centrem, ta je umístěna v nejnižším místě pozemku, na podkově je navržena šestice administrativních „věží“, které budou složit jako kanceláře firem. Tvůrcem hmotové studie a autory řešení jsou architekti Petr Šikola a Václav Dvořák s týmem. „Situace pozemku - orientace k severu a jeho složitá morfologie byla pro nás výzvou. Koncept řešení se opírá o rozšíření centrálního městského veřejného prostoru do nejnižší části pozemku, navazují svažité přírodní parkové plochy s místy pro sport a odpočinek, dále atypické obytné domy. Součástí návrhu je kapacitní podzemní parkoviště, sloužící lokalitě i obyvatelům města,“ upřesnili.

Pokud vše půjde bez potíží a projekt najde své zákazníky, ostudná „díra Perštýn“ by po letech mohla zmizet a dát městu nové pracovní příležitosti, věhlas a tah na branku v oborech, které zatím v Liberci pevné místo nemají.

 

Nastavení cookies