15.08.2018

Flašinetáři vrátili městu atmosféru 19. století

Nabitý program Léta na náměstí zpestřili ve středu 15. srpna čtyři desítky flašinetářů z Česka, Slovenska, Německa, Polska, Rakouska, Slovinska, Francie a Švýcarska, kteří dorazili do Liberce v rámci tradičního mezinárodního festivalu Liberecký flašinetář.


Unikátní přehlídku historických hudebních nástrojů, jejichž tóny připomínají atmosféru zábavy z 19. století, zahájil na náměstí před radnicí náměstek primátora pro školství, sociální věci a kulturu Ivan Langr. „Pokaždé když zahajuji tuto akci, tak si uvědomuji, jak půvabné skříňky ty flašinety jsou. Všichni určitě víte, že je to především výdobytek 19. století a já jsem se tak v těchto dnech zamýšlel, jaké to muselo být právě v polovině 19. století, kdy naše město kontrolovali a rozvíjeli Liebiegové, a když se přesně na tomto náměstí, i když ještě ne před tuto radnicí, v neděli sešli flašinetáři a Liebiegům a jiným Liberečanům zahráli pro potěšení. Musela to být krásná doba a je skvělé, že si tu nostalgii můžeme přenést do dneška,“ konstatoval Ivan Langr.

Devátý ročník festivalu Liberecký flašinetář pokračuje ve středu 15. srpna v 19 hodin tradičním koncertem klasických skladeb v kostele Nalezení sv. Kříže. Ve čtvrtek 16. srpna pak budou flašinetáři k vidění a poslechu v ulicích města (od 10 do 14.30 hodin), v kavárně Kino Káva v Kině Varšava (od 12 hodin) a ve velkém sálu Lidových sadů, kde se od 17 hodin uskuteční velký závěrečný koncert oblíbeného dvoudenního festivalu.

A co je vlastně flašinet? Jde o přenosný hudební nástroj, většinou poháněný klikou, který reprodukuje předem „nahranou“ hudbu. Původně pochází z východní Asie, do Evropy se rozšířil v první polovině 18. století. Zajímavostí je, že výroba flašinetů měla velkou tradici právě na Liberecku, a to díky Augustinu Riemerovi, který v polovině 19. století založil v Chrastavě firmu Riemer Kratzau, která po dalších sto let vyráběla žádané flašinety, piana a orchestriony.

Text: Jan Vrabec, foto: Jan Král

Nastavení cookies