16.11.2016
Jan Král

Liberec má vypracovaný plán pro sociální začleňování. Bude žádat o dotace

Město Liberec má v rukou dva důležité dokumenty - Strategický plán sociálního začleňování a Místní plán inkluze, které městu i dalším desítkám místních institucí a organizací umožní čerpání předem alokovaných dotací pro sociální oblast a vzdělávání z OPZ, OPVVV a IROP.

Společným cílem je zmírnění problému sociálního vyloučení na území Liberce a podpora hlavního proudu vzdělávání. Oba dokumenty jsou základními strategickými materiály pro oblasti bydlení, sociálních služeb, zaměstnanosti, bezpečnosti a vzdělávání pro roky 2016 – 2019. Plány již odsouhlasila Rada města a ještě budou předloženy ke schválení zastupitelům.

Na přípravě obou dokumentů se podílelo od letošního března do října zhruba 80 zástupců čtyř desítek neziskových i zřizovaných organizací, institucí či škol. Do procesu tvorby se měli možnost zapojit i sami obyvatelé ohrožení sociálním vyloučením. „Přímá spolupráce obyvatel/ klientů je nezbytnou podmínkou úspěšného začleňování. Opatření, která jsou v dokumentech zakotvena, se sice primárně týkají lidí ohrožených sociálním vyloučením, ale jejich dopad je ve skutečnosti celostní – tedy ve prospěch všech obyvatel města a na celém jeho území,“ zmiňuje náměstek pro školství, sociální věci, cestovní ruch a kulturu Ivan Langr.

„Obě strategie jsou výsledkem spolupráce města a Agentury pro sociální začleňování v rámci takzvaného Koordinovaného přístupu k sociálně vyloučeným lokalitám, které zastupitelstvo schválilo přesně před rokem. Strategie jsme již konzultovali s příslušnými ministerstvy a byly schváleny i v takzvaném Lokálním partnerství,“ říká Ivan Langr.

O dotace bude možné žádat v Operačním programu Výzkum, vývoj a vzdělávání, Operačním programu Zaměstnanost a v Integrovaném regionálním operačním programu. „Celkový rozpočet strategie je plánován na 345 miliónů (bydlení, bezpečnost, sociální služby, zaměstnanost), dalších až 50 miliónů pak můžeme získat pro vzdělávání. U OPZ a OPVVV máme částky předem alokovány jen pro Liberec, u IROP budou projekty města i dalších organizací oproti jiným bonifikovány. Dotace jsou přitom připraveny pro celé území města, nejen pro město Liberec jako instituci. Projekt na vzdělávání už připravujeme souběžně, abychom jej stihli podat do konce roku 2016, projekty v dalších oblastech chceme žádat a realizovat v letech 2017 až 2019,“ upřesňuje Ivan Langr.

Dokumenty pokrývají celkem pět základních oblastí, běžně řazených do takzvané sociální politiky, tedy bydlení, sociální služby, zaměstnanost, bezpečnost a prevence kriminality a vzdělávání. V oblasti bydlení se opatření soustřeďují například na rozvíjení systému prostupného bydlení nebo na podporu oddlužování klientů města. Oblast týkající se bezpečnosti zahrnuje například regeneraci kamerového systému, podporu začlenění osob s trestní minulostí do běžného života či podporu vzdělávacích aktivit týkající se bezpečnosti pro děti a seniory. V oblasti zaměstnanosti se opatření soustřeďují například na rozšíření kapacit pracovního poradenství nebo tvorbu a rozvoj koncepce prostupného zaměstnávání. Oblast sociálních služeb například obsahuje rozšíření terénních služeb sociální prevence, rozšiřování služeb pro osoby bez přístřeší nebo zajištění bezbariérovosti do zařízení sociálních služeb. Oblast vzdělávání se v mnoha opatřeních soustřeďuje na předškolní, základní i střední vzdělávání a na soustavnou podporu dětí v hlavním vzdělávacím proudu a jejich volnočasové aktivity.

 

Nastavení cookies