24.04.2017
Jan Král

Liberec vzpomínal na oběti holocaustu

Jména někdejších Liberečanů a dalších českých obyvatel, kteří zahynuli v nacistických koncentračních táborech či jinak přišli o život během holocaustu, zazněla v pondělí 24. dubna na libereckém náměstí Dr. Edvarda Beneše.

Na tento den totiž letos připadl Den vzpomínání na oběti holocaustu. Ten je příležitostí k uctění památky šesti milionů zavražděných Židů i židovských hrdinů, kteří bojovali proti nacistům, a dalších obětí nacistického rasového pronásledování.

K veřejnému čtení jmen se mohl připojit kdokoliv, kdo šel kolem. Každý obdržel seznam několika jmen se stručnými osobními údaji. Několik jmen a stručných osudů mužů, žen a dětí, kteří byli během druhé světové války pronásledováni a zavražděni pouze kvůli svému původu, přečetl také náměstek primátora pro školství, sociální věci a kulturu Ivan Langr.

Jom ha-šoa, což je hebrejský název pro Den vzpomínání na oběti holocaustu, se v Liberci konal již počvrté. Akci pořádá Institut Terezínské iniciativy současně v dalších městech České republiky. Mottem letošního ročníku je Od čísel ke jménům - od jmen k příběhům. Většina židovských a romských obyvatel se kvůli holocaustu ztratila z naší společnosti, z domů v sousedství, ze škol, práce, obchodů a kulturních institucí. Po většině z nich zbyla jen transportní nebo vězeňská čísla, kterými nacističtí důstojníci a úředníci popřeli jejich důstojnost. Již více než dvacet let se mnoho lidí - jednotlivců i organizací snaží vracet jim jména, k mnoha z nich se podařilo najít další údaje. Některým dokážou vrátit tvář, ale jen u zlomku z nich se daří rekonstruovat životní příběh.

Z celkového počtu více než osmdesáti tisíc deportovaných českých a moravských Židů se osvobození dočkalo přibližně deset tisíc, z téměř sedmi tisíc českých a moravských Romů se vrátilo necelých šest set. V Liberci žilo před válkou téměř 1500 Židů, po válce se z nich do města vrátilo pouhých 37.

Nastavení cookies