12.01.2018

Liberec a Žitava společně diskutují o bydlení

Ve středu 10. ledna diskutovali zástupci měst Liberec a Žitava s odbornou veřejností, a to na prvním z pěti plánovaných setkání.

                       

Bytová situace v obou městech je komplikovaná a obě strany se rozhodly na prvním uspořádaném workshopu společně danou situaci řešit. Liberec i Žitava mají dlouhodobě v oblasti bytového fondu problémy a i přesto, že jsou v obou případech naprosto odlišné, jedná se o prvek, který obě strany vzájemně propojuje.

Žitava dlouhodobě nemůže obsadit volné byty, kterých je ve městě nadbytek. Kdežto Liberečané, v případě, kdy mají zájem koupit nemovitost, nemohou mnohdy na svůj vysněný byt či dům dosáhnout. Kritičtější situace je v Liberci. „Například, když chce mladá rodina postavit dům a shání vhodný pozemek na území Liberce, může hledání trvat až rok a půl.   A navíc si budou muset zájemci připravit nemalou částku, jelikož Liberec se stal žádanou lokalitou,“ popisuje realitní expert Petr Plaček.

Vliv na situaci u nás a v Německu má i fakt, že pro českého občana je vlastnictví nemovitosti, ve které žije, téměř pravidlem, kdežto za hranicí země už nikoli. Velké množství německých občanů žije v nájemních bytech. O tom se přesvědčil i stážista z libereckého magistrátu Jaroslav Nýdrle, který v Žitavě v rámci projektu výměny úředníků pracoval. Birgit Kaiser, která promluvila o rozvoji bytového fondu v Žitavě, vidí příležitost například v českých studentech, kteří studují na vysoké škole v Žitavě a také ve 150 českých občanech, kteří dnes v Žitavě žijí.

„Spolupráce mezi Libercem a Žitavou  dostává nový rozměr, jsem rád, že se nám daří rozvíjet mezinárodní projekty. Toto je sice jen jeden z nich, ale vzhledem k vzájemné poloze obou měst a v mnoha ohledech společné minulosti ho vidím jako klíčový,“ vyjádřil se k prvnímu setkání statutární náměstek primátora Jan Korytář. Kromě tohoto projektu totiž Liberec rozvíjí mezinárodní spolupráci také například v projektech DEMO_EC, či v projektu SECAP.

 „V rámci projektu AliZi dochází kromě tematicky různých workshopů také k výměnným stážím úředníků z obou partnerských měst. Během stáží se účastníci naučí zorientovat v chodu města na druhé straně hranice a zároveň si během stáží prostřednictvím jazykových kurzů osvojí jazyk, aby mohla být spolupráce konstruktivnější,“  dodává manažerka projektu Stanislava Mimrová.

Celý projekt je spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

 

Nastavení cookies