22.02.2018
Jan Král

Modernizace parovodu může začít

Projekt modernizace parovodní sítě v Liberci dostal zelenou k realizaci. Teplárna má již v ruce závaznou nabídku od banky na financování projektu GreenNet, jehož hlavním přínosem bude výměna zastaralých parovodů za nové horkovody, což by mělo mít v budoucnu i pozitivní dopad na cenu tepla.

Dobrá zpráva je, že město Liberec, které je akcionářem společnosti Teplárna Liberec, nebude samo muset kvůli úvěru ručit, pouze zastaví svůj akciový podíl.

„Podařilo se nám vyjednat takové podmínky, že si banka vezme do zástavy pouze obchodní podíl města ve společnosti Teplárna Liberec. Jiným způsobem už město za investici ručit nebude,“ řekl náměstek primátora pro ekonomiku, strategický rozvoj a dotace Jan Korytář a dodal: „Ihned, jakmile se rozeběhne modernizace první větve parovodu, začneme s Teplárnou řešit další větev. Jdeme krok za krokem k ceně tepla max. 550 Kč/GJ. Potýkáme se s tím, že tento problém se dlouho neřešil, ale jednání se konečně pohnula správným směrem, takže nyní stačí jen v našem úsilí nepolevit.“

Teplárna si vezme úvěr v celkové výši 271 mil. Kč se splatností maximálně 8 let. Část úvěru ve výši 70,4 mil. Kč bude splacena z dotace a zbylá část pravidelnými čtvrtletními splátkami.

Cílem projektu GreenNet je především snížení enormních ztrát tepla na jeho přenosu z teplárny ke spotřebitelům. To je jeden z hlavních problémů, který stojí za vysokou cenou tepla. Zastaralé rozvody mají vysokou ztrátovost a k zákazníkovi se tak velká část tepla nedostane. Úspornější horkovod vedený pod zemí lépe odpovídá současným i budoucím nárokům připojených odběratelů. Kromě zvýšení efektivity dodávek tepla je na celém projektu pozitivní i to, že zmizí nevzhledné parovody z koryta řeky Nisy v centru města. Otevře se tak prostor ke zpřístupnění řeky pro obyvatele a návštěvníky Liberce.

 

Nastavení cookies