15.09.2016

Primátor uvedl do síně slávy Markuse Lüpertze

Do síně slávy města Liberce přibyla další významná osobnost. Ve čtvrtek 15. září obdržel z rukou primátora Tibora Batthyányho čestné občanství za mimořádné zásluhy a reprezentaci města profesor Markus Lüpertz. Německý malíř, sochař, básník a hudebník, který je světově uznávaným představitelem neoexpresionismu, má totiž své kořeny v Liberci.

„Je mi velkou ctí, že mohu udělit čestné občanství umělci takového formátu. Každé město by si svých významných rodáků mělo umět vážit a Markus Lüpertz bezpochyby patří k těm, na jejichž úspěchy a věhlas jsme hrdí. Jeho obrazy jsou k vidění v galeriích po celém světě a jeho sochy zdobí řadu světových metropolí, což mluví samo za sebe. Těší mě, že Markus Lüpertz přijal čestné občanství města Liberce a vážím si toho, že si pro něj přijel osobně. Celý akt navíc svědčí o tom, že vzájemné křivdy mezi oběma národy jsou dávno zapomenuty a že česko-německé vztahy jsou na velmi dobré úrovni,“ uvedl primátor Tibor Batthyány.

Podle ředitele Oblastní galerie Liberec Jana Randáčka, který byl iniciátorem udělení čestného občanství Markusi Lüpertzovi, se liberecký rodák právem řadí k předním německým umělcům. Markus Lüpertz svým dílem zanechal v evropské kultuře nesmazatelnou stopu. Jeho dílo budí vášně a stejně tak budí vášně jeho životní postoje, vyjadřování nebo vystupování. Těžko bychom našli člověka, kterého Lüpertzovo dílo a názory nechávají chladným. Můžeme se setkat s absolutně nadšenými reakcemi, ale stejně tak s odmítavými a odsuzujícími výroky. A tak to má být. Markus Lüpertz je jedním slovem velikán. Je to člověk, který svobodně přemýšlí a své myšlenky převtěluje do svých obrazů bez obalu, přímo a proto možná někdy provokativně,“ zmínil ve svém medailonku v obřadní síni Jan Randáček.

Markus Lüpertz přijal čestné občanství svého rodného města s nadšením. „Jsem opravdu velmi pyšný a je mi velkou ctí, že jsem se stal čestným občanem Liberce. V tom, že jsem se narodil zde, ale žil v Německu, pro mě vždy bylo cosi mimořádného, až imaginárního. Vždy jsem lidem mohl říct – já nejsem odtud, ale z toho dalekého Liberce, a v tom byla jakási romantická část mého života. Po svém rodném městě se mi často stýskalo, což bylo i tím, že mi můj otec o Liberci, tehdejším Reichenbergu, bohatě vyprávěl. Mimo jiné i o této krásné radnici, nebo o sousedním divadle. Liberec, který jsem poprvé navštívil až před několika lety, pro mě vždy byl jakýmsi snem, a ten pocit, který jsem měl, když jsem sem konečně přijel, se mi velice zalíbil. K Liberci mám zkrátka krásný vztah, a proto vám velice děkuji, že mohu být jeho čestným občanem,“  řekl Markus Lüpertz.

Slavnostní udělení čestného občanství sledovala v obřadní síni radnice kromě členů vedení města a některých radních a zastupitelů také celá řada vzácných hostů, například velvyslanec SRN v České republice Arndt Freiherr Freytag von Loringhoven, čestný ředitel Česko-německého fondu budoucnosti Joachim Bruss či zástupci partnerských měst Žitavy a Augsburgu. Po slavnostním aktu se všeumělec Markus Lüpertz představil veřejnosti jako hudebník, a to na podvečerním koncertu v kavárně Oblastní galerie Liberec. Spolu s ním vystoupil v galerii světově známý vibrafonista Wolfgang Lackerschmid a zpěvačka Stefanie Schlesingerová. V rámci jazzového podvečera zahráli také liberečtí Apple Saxes.

Markus Lüpertz se narodil 25. dubna 1941 v Liberci, jenže v roce 1948 musela jeho rodina v rámci odsunu sudetských Němců emigrovat do německého Porýní. Markus Lüpertz vystudoval Akademii v Düsseldorfu a v roce 1976 se stal profesorem na Akademii v Karlsruhe. V roce 1986 pak byl jmenován ředitelem düsseldorfské Akademie. V průběhu své profesní kariéry získal za své dílo četná ocenění, jako prestižní cenu Villa Romana či Cenu německého svazu kritiků. V sochařském, malířském i kresebném díle Markuse Lüpertze se objevují typické rysy abstrakce a exprese. Zajímavostí je, že Lüpertz pracuje se stejnými prvky, především znaky a symboly, jako pracovali klasičtí umělci již od dob starého Řecka.

Text a foto: Jan Vrabec

 

Nastavení cookies