02.11.2016
Ing. Michal Vinař

Již rok mohou občané odevzdávat všechny plasty do žlutých kontejnerů

I přesto, že je tomu rok, co byl zrušen pytlový sběr směsných plastů, se pracovníci odboru ekologie a veřejného prostoru setkávají s dotazy, kde mohou občané města odevzdávat i jiné druhy plastů než jen PET lahve.

 

V závislosti na existenci třídící linky, která je situována ve sběrném dvoře společnosti FCC Liberec v Ampérově ulici, byl pytlový sběr zbytečnou zátěží na obyvatele města, kteří museli naplněné pytle převážet právě do sběrného dvora nebo sběrného místa Kovošrotu v ulici Dr. Milady Horákové. Aby bylo třídění odpadů pro obyvatele co nejjednodušší a zároveň se rozšířilo, logicky se ustoupilo od pytlového sběru plastů a stanovil se pouze nádobový sběr v podobě žlutých kontejnerů.

Obsah všech kontejnerů je následně ručně tříděn na třídící lince, kde jsou od sebe oddělovány jednotlivé typy plastů, které lze v současnosti nějakým způsobem využít jako druhotnou surovinu pro výrobu.

Dle tohoto systému je možno do žlutého kontejneru vhazovat stlačené PET láhve od nápojů, kelímky, sáčky (i mikrotenové), fólie, výrobky a obaly z plastů, obaly s recyklačním symbolem a kódem PET, HDPE, LDPE, PP, PS, číselným označením 1, 2, 4, 5, 6, to vše v čistém a vymytém stavu. Do kontejnerů na plasty nepatří novodurové trubky, guma, molitan, výrobky z PVC, textil z umělých vláken, nádobky od léčiv, vícevrstvé obaly, linolea, pneumatiky, deskový polystyren nebo obaly od nebezpečných látek (motorový olej, chemikálie, barvy apod.).

Město Liberec se snaží počet nádob na tříděný odpad stále navyšovat a separaci tak občanům ještě více usnadnit. Na území města se v současnosti nachází 1 502 nádob na tříděný odpad, které jsou rozmístěny na 323 kontejnerových stáních.

Nastavení cookies