04.03.2013
Jan Král

Dendrolog: Lípy na Masarykově ulici se můžou samy zřítit kdykoli

Pokácením prvních tří stromů, které odborníci označili za nejnebezpečnější, začala v pondělí 4. března obnova lipové aleje na liberecké Masarykově ulici.

Tento rok by měly být pokáceny ještě další tři nejrizikovější lípy z celé historické aleje. Ta dohromady čítá 129 stromů. Další lípy by pak měly přijít na řadu v příštím roce.

Město Liberec se rozhodlo urychleně začít s kácením nejnebezpečnějších stromů z jediného prostého důvodu – lípy jsou po rekonstrukci tramvajové trati v devadesátých letech natolik zdecimované, že by se mohly samovolně zřítit a napáchat tak nedozírné škody jak na majetku, tak i na zdraví obyvatel.

„Stromy na Masarykově ulici jsou natolik ve špatném stavu, že se vůbec nedá odhadnout, jak dlouho vydrží. Spadnout můžou vlastně kdykoli. Mají především hodně poničený kořenový systém,“ zdůraznil Miloslav Wach, arborista, který ošetřuje stromy už bezmála čtvrt století. „Už se nedá nyní věřit, že spadnou tak ohleduplně, jako se jich zde několik samovolně skácelo v minulosti, tedy že poškodí jen ploty u domů nebo zaparkovaná auta,“ doplnil.

Město nechalo vypracovat tři dendrologické posudky, jejichž úkolem bylo posoudit zdravotní stav více než 110 let starých lip. Posudky potvrdily rozsáhlé mechanické poškození kořenového systému všech stromů aleje, a dále také devastující přítomnost agresivních hub. Na zdravotní kondici starých lip se podepsalo také dlouhodobé solení i zasypání bází kmenů zeminou.

„Postupujeme čistě pragmaticky, nic jiného než začít s kácením nám nezbývá. Bojím se domyslet, co by se mohlo stát, kdyby některý ze stromů spadl třeba na maminku s kočárkem. Musíme chránit zdraví a majetek občanů,“ zdůraznil náměstek primátorky pro technickou infrastrukturu Lukáš Martin s tím, že zakonzervování současného stavu nepřichází kvůli bezpečnostním rizikům vůbec v úvahu.

V současné době připravuje projekční firma několik možných variant obnovy aleje Masarykova. Až bude vybrána vedením města konkrétní varianta, bude představena a diskutována s veřejností. Protože dosud není hotový projekt, nejsou ani známé náklady, které si revitalizace stromořadí vyžádá.

Z fotografií je patrné, že na straně bližší tramvajové trati neměl strom skoro žádné kořeny. Právě tam na počátku 90. let probíhaly stavební práce. Kotvící funkce stromu byla rekonstrukcí tramvajové trati silně narušena.

O možnosti odkoupení dřeva z pokácených stromů z veřejných prostranství se dozvíte více ZDE.

Text: Zuzana Minstrová, foto: Jan Král

Nastavení cookies