20.09.2017
Jana Kodymová DiS.

Město zahájilo mapování terénu. Hledáme dobrovolníky!

Rezort školství a sociálních věcí zahájil v pondělí systematické mapování terénu, ubytoven a sociálně vyloučených lokalit na území města.

 

Na několikadenní akci spolupracuje se sociálními službami, Platformou pro sociální bydlení (PSB) i Agenturou pro sociální začleňování (ASZ), ale hledá i další dobrovolníky, kteří by chtěli s monitoringem pomoci. Cílem je získat co nejucelenější data o lidech bez přístřeší a ohrožených sociálním vyloučením.

„Jen na základě zpřesněných dat můžeme být schopni nastavit účinná řešení. Akci sledujeme primárně z pohledu projektu Housing first (Bydlení především), který má řešit problém se zabydlováním lidí v bytové nouzi, ale zároveň získáme přehled o všech nejpotřebnějších, jejich historii, dosavadní spolupráci se sociálními službami, akutních i chronických onemocněních apod. Předpokládám, že dohledáme i řadu lidí, kteří dosud nebyli s nikým v žádném kontaktu a jen přežívají na ulici,“ uvedl náměstek primátora pro školství, sociální věci a kulturu Ivan Langr.

Aby monitoring v průběhu zhruba 10 dní podchytil co nejširší skupinu lidí, vyžaduje řadu dobrovolníků. Akce se sice účastní pracovníci sociálních služeb i dobrovolníci z ASZ a PSB až z Brna, stále je ale potřeba dalších rukou. Už proto, že mapování probíhá i v ranních a nočních hodinách. Zájemci se mohou zapsat přímo do elektronického formuláře Houser v googlovském prostředí (goo.gl/X7nXfL), následně je osloví pracovník štábu, nebo mohou kontaktovat oddělení humanitní na tel. 485 243 184.

„Způsob monitoringu i samotný projekt Housing first jsme převzali jako dobrou praxi z Brna, plánem je přitom v prvním roce zabydlet prvních dvacet lidí v nouzi. Přímo v terénu chceme na monitoring navázat projekty kontaktní sociální práce (4 terénní pracovníci) a asistenti prevence kriminality (5 asistentů), které jsme na konci srpna podali k financování z OPZ v celkovém objemu 13 miliónů. Cílem je daleko aktivnější kontakt s lidmi na ulici, řešení jejich problémů s doklady či zdravím a obecně účinnější sociální práce. To samozřejmě vyžaduje spolupráci úřadů, sociálních služeb i zdravotníků,“ vysvětlil Ivan Langr.

Město předpokládá, že se počet bezpřístřeší ve městě každoročně zvyšuje, zatím pracuje s kvalifikovaným odhadem z roku 2015, který připouštěl zhruba 170 lidí žijících přímo na ulici. „Město velikosti Liberce samozřejmě skýtá větší anonymitu i příležitosti, velkým problémem začínají podle sociálních služeb být i agenturní pracovníci, kteří se sem dostávají na základě poptávky firem, ale v okamžiku, kdy v zaměstnání neuspějí, už se o ně nikdo nepostará,“ dodal Ivan Langr.

 

Nastavení cookies