16.05.2013
Jan Král

Veřejné projednávání auditu smluv DPMLJ a společnosti BusLine využila opozice k vlastní exhibici

Jen pár desítek lidí zajímalo ve středu 15. května veřejné projednávání auditu výhodnosti smluv mezi DPMLJ a společností BusLine. A ještě většinu z nich tvořili zastupitelé ze Změny pro Liberec.

Veřejné projednání Auditu posouzení ekonomické výhodnosti smluvních vztahů mezi DPMLJ a společností BusLine a.s. se uskutečnilo v zasedací místnosti zastupitelů historické radnice. Na otázky byli připraveni odpovídat zástupci Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou, a.s. a zpracovatele auditu FINAUDIT s.r.o., a projednávání si přišli poslechnout rovněž dva náměstci primátorky, Jiří Šolc a Jiří Rutkovský.

Jak se dalo předem očekávat, Změna pro Liberec využila veřejného projednávání k vlastní exhibici, především k přesvědčování, že je všechno jinak a že zpracovatelé auditu nepostupovali tak, jak si členové Změny představovali. Protože však většinu přítomných tvořili právě zástupci Změny pro Liberec a jejich příznivci, přesvědčovali opoziční zastupitelé svými vystoupeními především sami sebe.

„Pokud se na veřejné projednávání dostavil někdo z veřejnosti, pak zřejmě nemohl příliš rozumět tomu, o čem se mluvilo. Debata totiž probíhala především v rovině osobního napadání,“ podotkl náměstek pro ekonomiku Jiří Šolc. „Čekal jsem, že budou víc probírána fakta, než že půjde o spor mezi jedním politickým subjektem a výkonným vedením dopravního podniku. Protože se na zadání auditu aktivně podíleli i lidé ze Změny pro Liberec, předpokládal jsem, že výsledky auditu budou projednávány věcně a v pracovní rovině, a ne v rovině osobních útoků,“ dodal.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) rozhodl už v prosinci minulého roku, že postup Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou, a.s. při zadávání veřejné zakázky, na základě které byla uzavřena smlouva o zajištění výkonu závazků veřejné služby v hromadné dopravě se společností BusLine, byl správný. Úřad prošetřil všechny okolnosti vedoucí k uzavření smluv a konstatoval, že v šetřené věci neshledal důvody pro zahájení správního řízení.

Text: Zuzana Minstrová, foto: Jan Král

Nastavení cookies