11.09.2012

Do Liberce se vracím hodně ráda, svěřila se olympionička

Držitelce bronzové medaile v běhu na 400 metrů překážek z olympijských her v Londýně, liberecké rodačce Zuzaně Hejnové, poděkovalo v úterý 11. září vedení města za vynikající reprezentaci Liberce.

Držitelce bronzové medaile v běhu na 400 metrů překážek z olympijských her v Londýně, liberecké rodačce Zuzaně Hejnové, poděkovalo v úterý 11. září vedení města za vynikající reprezentaci Liberce.

Šestadvacetiletá olympionička vzpomínala na historické radnici na léta dětství a dospívání, které prožila v Liberci, a také na začátky své sportovní kariéry.

S atletikou začínala v sousedním Jablonci nad Nisou, neboť Liberec poskytuje podle jejího mínění výborné zázemí spíš pro malé fotbalisty a hokejisty. Do Prahy se přestěhovala po dvou letech studia na Gymnáziu a SOŠPg Jeronýmova, kdy se už stala profesionální sportovkyní.

„V Liberci žijí moji rodiče, vracím se sem hodně ráda. Jezdíme s přítelem do Liberce asi jednou za měsíc. Protože ale moc často do centra nepřijdu, divím se, když se tam někdy dostanu, jak se město rychle mění. Koukala jsem například, že tu už nestojí to staré žluté Tesco. Mám je spojené s mým dospíváním, bylo mou srdeční záležitostí,“ prozradila Zuzana Hejnová.

Primátorka Martina Rosenbergová poděkovala olympioničce nejen za šíření dobrého jména Liberce ve světě, ale i za to, že se stala příkladem pro mnoho dětí, které třeba se sportem teprve začínají.

„Věřím, že bronzová olympijská medaile nezůstane ve vašem sportovním životě tím nejcennějším kovem,“ řekla primátorka.

Další sportovní úspěchy popřáli Zuzaně Hejnové spolu s primátorkou i náměstci primátorky Jiří Rutkovský a Jiří Šolc, a také tajemník magistrátu Jindřich Fadrhonc. Náměstka Šolce zajímalo mimo jiné i to, jestli se Zuzana Hejnová neplánuje někdy v budoucnu po skončení sportovní kariéry do města pod Ještědem vrátit natrvalo.

„Můj přítel je Pražák. Těžko říci, co bude. Na druhé straně v Praze žít trvale by se mi asi nelíbilo,“ podotkla Zuzana Hejnová.

Bronzovou olympioničku doprovázeli na radnici její rodiče, Alena a Pavel Hejnovi. Prozradili, že bronz z Londýna ještě ani neměli čas jako rodina pořádně oslavit. „Na přivítanou jsem Zuzce připravil bramborový salát, jak si přála. Ale s jogurtem místo majonézy,“ vysvětlil Pavel Hejn.

Maminka Alena dodala, že odmala byly hyperaktivní obě jejich dcery, Zuzana i o šest starší Michaela, která je reprezentantkou ČR ve víceboji a účastnicí OH 2004.
„Dávali jsme je do mnoha kroužků, aby se vybily. Dělaly úplně všechno, jezdily i na lyžích a na bruslích i plavaly. Zuzka měla původně studovat hudbu, ale sedět hodiny u klavíru by nevydržela,“ poznamenala Alena Hejnová.

Foto: MML/Pavel Chmelík

Nastavení cookies