27.06.2013
Pavel Chmelík

Klíčem k uzdravení je vzájemné odpuštění, říká rodačka z Liberce

Žena, která se vůbec neměla narodit, se vrátila po 68 letech do Liberce. Tak svou návštěvu rodného města pojmenovala spisovatelka Maria Anne Hirschmann.

Maria Anne Hirschmann přijela po 68 letech do rodného Liberce, aby zde představila jednu ze svých novějších knih - Hansi. Do značné míry autobiografické dílo vypráví strhující příběh dívky, která vyměnila hákový kříž za kříž Kristův. Hansi byla přeložena také do češtiny a v tuzemsku se dokonce v posledních letech dočkala několika vydání.

Ve středu 26. června povyprávěla spisovatelka o své Hansi v modlitebně Církve bratrské na Puchmajerově ulici. Předtím odpoledne navštívila historickou radnici a zavzpomínala zde na své mládí. Jak prozradila na radnici, tráví v České republice a střídavě na Slovensku celý červen. Jezdí po obcích a vypráví svůj příběh české Němky, která v roce 1945 zažila odsun a po odchodu nakonec zakotvila ve Spojených státech amerických.

„Tatínek nechtěl další dceru. Přál si syna. Proto nakázal mamince, aby se mne zbavila. To ona neudělala. Když jsem se narodila, dala mě na výchovu ke své kamarádce, která žila u Broumova. Jsem ta, která se vůbec neměla narodit, a teď se po 68 letech vrací do rodného Liberce, a rovnou na radnici,“ řekla Maria Anne Hirschmann. „Svůj životní příběh jsem sepsala do knížky, a vůbec jsem přitom nepředpokládala, že bude posléze přeložen do dvaceti jazyků,“ dodala.

Se spisovatelkou si popovídal na radnici náměstek primátorky pro ekonomiku Jiří Šolc. Přiblížil Marii Anne Hirschmann osud vlastní rodiny, kde jsou i němečtí předci. „Nekonfliktní soužití mezi Čechy a Němci, které přetrvávalo po staletí, bylo násilně rozbito,“ podotkl náměstek. Maria Anne Hirschmann ke krutostem druhé světové války i při následném odsunu německého obyvatelstva řekla, že klíčem k uzdravení je odpuštění.

„Musíme si odpustit navzájem a začít znovu, od nuly,“ poznamenala. „Jako malá jsem vyrůstala se dvěma kamarádkami, Češkami. Učila jsem je německy, a ony mne česky. Netušily jsme tehdy, jaká jednou mezi Čechy a Němci vyroste nenávist,“ doplnila.

Náměstek Jiří Šolc věnoval Marii Anne Hirschmann knihu o Liberci. Spisovatelce současně slíbil, že až přijede příště, pokusí se s ní najít podle starých map dům, v němž kdysi žila její rodina. „Jsem rád, že jste Liberec celý život měla ve svém srdci,“ dodal.

Text: Zuzana Minstrová, foto: Pavel Chmelík 

Nastavení cookies