15.02.2012

Na budoucnosti Lesního koupaliště Liberečanům záleží

Několik desítek lidí přišlo v úterý 14. února do Experimentálního studia v Lidových sadech vyjádřit svůj názor na budoucí podobu areálu libereckého Lesního koupaliště.

Statutární město Liberec zde pořádalo veřejnou besedu ke společnému projektu ekologického sdružení Divizna, Městských lesů a ZOO Liberec, který by mohl proměnit bývalé koupaliště v Lesní informační středisko, a vrátit tak chátrajícímu areálu život.

Náměstek primátorky Lukáš Martin společně s řediteli Divizny, Městských lesů a projektantem záměru Ing. Krupou z ateliéru architektů Symbiosa v zaplněném sále seznámili veřejnost s projektem revitalizace a především se snažili zjistit, jaké připomínky k navrhovanému řešení lidé mají, jak by ho poupravili, o co doplnili či případně bez čeho by se obešli.

V bouřlivé diskuzi zaznělo několik podnětů a námitek, zejména týkajících se velikosti nádrže ke koupání. Tu by si většina přítomných přála zvětšit oproti tomu, co představuje studie. „Do určité míry je možné plochu zvětšit, vše záleží na hydrologických podmínkách lokality, které nám udají vhodnou velikost vodní plochy,“ řekl AlešKočí, ředitel Střediska ekologické výchovy Divizna.

S vybudováním ekocentra lidé souhlasili, ovšem za předpokladu zachování možnosti koupání a relaxace. Liberečany také zajímalo, zda by bylo možné koupaliště prostě jen zrekonstruovat a obnovit. Takovou možnost ovšem vyvrátil někdejší provozovatel areálu Jan Švec. „Koupaliště se zde v dnešní době prostě postavit nedá. Za ta léta, co je areál uzavřený, se zpřísnila legislativa a hygienické normy. Lesní koupaliště je není schopné splnit,“ zdůraznil.

S tím souhlasí i zástupci města. „Případná investice pro rekonstrukci stávajícího koupaliště by se pohybovala kolem 90 mil. Kč a provoz takového koupaliště by stál městskou kasu další miliony ročně. Oproti tomu plánovaný projekt je provozně téměř soběstačný a je připravován především pro to, aby v areálu s novou tváří Liberečané nalezli místo pro relaxaci a trávení volného času,“ vysvětlil náměstek Lukáš Martin.

„Snažíme se vyjít vstříc připomínkám a požadavkům občanů, kterým záleží zejména na velikosti koupací plochy. Tu se budeme snažit maximalizovat do nejvyšší možné míry tak, aby zůstala funkční. Jakákoliv realizace projektu je odvislá od rozpočtových možností města a možností dotačních titulů. Tento projekt takové požadavky splňuje. Po přepracování studie bude znovu představen veřejnosti k případným dalším diskuzím,“ doplnil náměstek.

Město se rozhodlo založit speciální emailovou adresu vyuziti.lesniho.koupaliste@magistrat.liberec.cz, kam mohou zájemci psát své připomínky k záměru města či přání na využití areálu Lesního koupaliště. Současně v nejbližší době bude na webu města www.liberec.cz spuštěna stránka podrobně představující záměr města v areálu.

Projekt Lesního informačního střediska počítá s přírodní vodní plochou ke koupání, dostatkem míst pro slunění a relaxaci a vybudováním nízkoenergetického školícího ekologického střediska a informačního centra. Město již vytipovalo dotační tituly, které by bylo možné využít pro financování této akce. Rozpočet počítá zhruba s investicí 25 až 30 milionů korun, přičemž město by mohlo získat z dotačních titulů až 90 procent zmíněné částky. S realizací by se mohlo začít už v příštím roce.

Navrhovaný záměr města v areálu obsahuje zejména:

  • revitalizaci vodní plochy
  • vybudování naučných stezek
  • vybudování sportovně rekreačních prostor
  • výstavbu budovy Informačního střediska

Text a foto: Jan Král

Nastavení cookies