10.02.2014
Jan Král

Liberecká ZOO se zapojila do boje o záchranu sloního mláděte

Celý litr sloní krve poslala do ostravské zoo o uplynulém víkendu Zoologická zahrada Liberec. Z ní ostravští chovatelé vyrobili sérum s důležitými protilátkami pro nedávno narozenou sloní samičku.

Sérum mláděti pomohlo přežít první dny jeho života.

Při běžném odchovu mláďata přijímají protilátky z mleziva (takzvaného prvotního mléka savců, které se tvoří v mléčné žláze těsně před porodem a je produkováno asi 3-5 dní; nazývá se též kolostrum). Ostravské slůně, narozené 4. února, se ale dosud nenapilo mateřského mléka. Nemohlo tak získat od své matky Vishesh přirozenou cestou látky, jež by posílily jeho imunitní systém. Ostravští chovatelé proto nutně potřebovali sloní krev, z níž by plazmu s protilátkami vyrobili. Matce malé slonice ji ovšem odebrat nemohli, neboť ta není zvyklá na kontakt s lidmi a mohla by vážně zranit ošetřovatele.

Ostravská zoo se proto v rámci boje o přežití sloní samičky obrátila na kolegy v Liberci a Ústí, kde také chovají slony indické, zda by nepomohli a nepokusili se svým slonicím odebrat krev pro vytvoření krevní plazmy jako zdroje protilátek. Zoologické zahrady v Liberci a Ústí nad Labem poslaly kolegům do Ostravy nejen čerstvě odebranou krev, ale také 450 ml zmraženého séra, které jim zůstalo z dřívějších odběrů.

„Shodou náhod jsme se v pátek během naší cesty po několika zoologických zahradách zastavili zrovna také v Ostravě. Domluva s kolegy byla tedy velice rychlá. Obdivuji je, co všechno jsou ochotní pro záchranu mláděte udělat,“ poznamenal ředitel liberecké zoo David Nejedlo. „Naši a ústeckou zoo oslovili ostravští kolegové s prosbou o pomoc ze dvou důvodů. Jednak chováme slony indické, a potom jsou naše zvířata velice kontaktní. Dovolí člověku se k nim přiblížit, a tedy bezproblémový odběr,“ doplnil.

Jak ředitel dodal, měl možnost slůně v Ostravě vidět. Od kolegů je pravidelně informovaný o tom, jak se vyvíjí jeho osud. Pokud nezačne malá slonice pít mléko od své matky, má bohužel jen malou šanci na přežití. „Další krev už nebude potřeba. I v přirozeném odchovu dostávají mláďata důležité protilátky jen několik prvních dní po narození,“ řekl ředitel liberecké zoo. „Jsem rád, že jsme mohli pomoci a držím palce malé slonici, aby přežila,“ zdůraznil.

Získané sérum s důležitými protilátkami nyní slůňátko dostává společně s mlékem. Ale ani tak nemá zdaleka vyhráno. Dospělosti se v celém světě totiž dožívá jen mizivé procento mláďat, která jsou krmena jakoukoli náhradou mateřského mléka.

„Stále pokračují další takřka nepřetržité pokusy o to, aby mládě začalo pít mléko své matky. Reálná naděje, že se tak stane, je ale každý den menší a menší. Zkusili jsme i dvojí částečné uspání matky Vishesh, kdy bylo žádoucí, aby samice zůstala stát a nelehla si, abychom se mohli pokusit o navedení hladového mláděte ke strukům matky. Bohužel ani tyto velmi riskantní kroky nevedly k úspěchu. Proto byl v poledne opět zahájen režim pravidelného přikrmování mláděte mléčnou náhražkou přes ochrannou bariéru. Děje se tak stále v co možná největší blízkosti jeho matky,“ informovala v pondělí 10. února ostravská zoo na svých internetových stránkách.

Text: Zuzana Minstrová, foto: Zoologická zahrada Ostrava

 

Nastavení cookies