01.12.2014
Jan Vrabec

Zástupci občanského sdružení Zachraňme kino Varšava začali jednat s novým vedením města

O dosavadním i nadcházejícím postupu v projektu revitalizace kina Varšava jednali v pondělí 1. prosince zástupci občanského sdružení Zachraňme kino Varšava s novým náměstkem primátora pro ekonomiku, strategický rozvoj a dotace Janem Korytářem.

Šlo o vůbec první schůzku zástupců sdružení Zachraňme kino Varšava s novým vedením města. Náměstek primátora pro ekonomiku, strategický rozvoj města a dotace Jan Korytář se lidem, kteří stojí za snahou vrátit do Varšavy kulturní život, omluvil za přístup předešlého vedení města a přislíbil jim vstřícnější jednání. "Jsem rád, že jsme se sešli, protože si velice vážím práce lidí, kteří tento projekt od začátku táhnou. Chtěli bychom najít cestu, jak revitalizaci úspěšně dokončit," uvedl Jan Korytář.

Kino Varšava je uzavřené již šestým rokem. Za jeho zánikem stálo především otevření dvou multikin a chybějící peníze na nevyhnutelnou rekonstrukci. Mnozí Liberečané se ale s takovým stavem nechtěli smířit a v roce 2012 vzniklo občanské sdružení Zachraňme kino Varšava, které si vytyčilo za cíl zachránit nejstarší liberecké kamenné kino přebudováním na multikulturní centrum. Na úvodní etapu revitalizace získalo občanské sdružení od města 1,8 milionu Kč z výtěžku z prodeje prostor Pizzerie Maškovka. Náklady na všechny zamýšlené stavební práce jsou ale mnohem vyšší.

I přesto, že si občanské sdružení Zachraňme kino Varšava do značné míry pomáhá svépomocí a vlastními financemi, jsou stavební práce v plném proudu a již 13. února 2015 by mělo dojít k slavnostnímu otevření kavárny ve foyeru. Další etapa už by se měla týkat rekonstrukce velkého sálu. S financováním by díky veřejné sbírce mohli pomoci i sami Liberečané. Občanské sdružení má prostory kina Varšava od města pronajaté na 7 let.

Text a foto: Jan Vrabec