01.02.2015
Jan Král

Všechny spádové děti se dostanou do škol bez losování

Liberecké základní školy pojmou všechny tzv. spádové děti, které 22. ledna absolvovaly zápisy do prvních tříd pro školní rok 2015/2016. Alespoň to předběžně ukazují data, která oddělení školství a kultury Odboru péče o občany MML vyhodnotilo na základě statistik od jednotlivých škol.

 

Potvrzuje se tak, že obecně závazná vyhláška o spádových obvodech škol, kterou liberečtí zastupitelé schválili v prosinci 2014, plní v praxi svou pozitivní regulační funkci. Úplně jasno ale bude až po ukončení správních řízení na konci února.

„Jinak řečeno, na žádné z libereckých základních škol by neměla nastat situace, že by ředitelé za účasti rodičů museli losovat, které ze spádových dětí nebude moci do 1. třídy ve spádové škole nastoupit. Jedinou výjimkou je ZŠ Lesní, kde i po započtení odkladů máme několik spádových dětí nad kapacitu školy. Ale vzhledem k tomu, že mnohé děti úspěšně absolvovaly zápis i v jiné škole, podaří se snad individuálními dohodami vyřešit i tento problém,“ uvedl náměstek primátora pro školství, kulturu, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr.

Je zjevné, že v případě ZŠ Lesní opět neblaze zaúřadovala tzv. spádová turistika, jíž ale zřejmě nelze legálně nijak čelit. Zatímco v září 2014 bylo v hranicích spádového obvodu této školy hlášeno 51 dětí – budoucích prvňáků, v lednu 2015 se jich s trvalým pobytem přišlo zapsat již 70. Podobný nárůst zaznamenala i spádová oblast ZŠ Husova – v září 2014 zde bylo hlášeno 19 předškoláků, o čtyři měsíce později se jich jako spádových ale přišlo zapsat 49.

K této praxi se přitom před pár dny poměrně jasně vyjádřila i veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová, která podobné počínání označila za zneužití práva ze strany rodičů. „Jedinou cestou, jak v budoucnu podobnou praxi minimalizovat, je ukázat rodičům, že v Liberci máme kvalitní všechny základní školy, za nimiž je v posledních letech vidět obrovský kus práce a pokrok. A pokud to pochopí i rodiče, zápisové turistiky výrazně ubyde,“ podotkl Ivan Langr.

Prakticky všechny základní školy ale budou moci přijmout i řadu nespádových dětí. Zde už záleží na jednotlivých ředitelkách a ředitelích, jaká kritéria pro přijetí zvolí. Může se tedy dostat i na losování, které už dokonce na některých školách praktikovali.

„Z losování o děti nejsem úplně nadšený, vnímám to tak pocitově. Na druhou stranu jednoznačně podpořím každou ředitelku a každého ředitele, kteří se touto cestou vydají, pokud souběžně zajistí naprostou transparentnost procesu,“ dodal náměstek Langr.

Losování jako vůbec nejobjektivnější a nejspravedlivější řešení přitom ředitelům škol doporučuje i krajský úřad a rovněž veřejná ochránkyně práv Šabatová. Na 20 základních školách na území města Liberce bude k 1. 9. 2015 podle předpokladů kapacita 1.396 míst v prvních třídách.

K zápisům přitom přišlo 1.598 dětí (tj. všech z Liberce i okolních obcí + duplicity), z toho 1.015 ze spádového obvodu. Předpokládá se rovněž 168 odkladů školní docházky.

Text: Zuzana Minstrová

 

 

Nastavení cookies