10.09.2014

Liberec by se podpisem paktu mohl zavázat k ochraně dětí před sexuálním zneužíváním

O Lanzarotské konvenci, k níž se letos v červenci připojila také Česká republika, a o Paktu měst a regionů o ochraně dětí proti sexuálnímu násilí debatovali ve středu 10. září na liberecké radnici náměstci primátorky Jiří Šolc a Kamil Jan Svoboda s mluvčím Kongresu místních a regionálních orgánů Rady Evropy Johanem van den Houtem.

Lanzarotská konvence, neboli Úmluva Rady Evropy o ochraně dětí proti sexuálnímu vykořisťování a sexuálnímu zneužívání, k níž se 17. 7. 2014 oficiálně připojila i Česká republika, je vůbec první mezinárodní úmluvou, která považuje různé formy sexuálního zneužívání za trestný čin. Konvence stanovuje preventivní opatření k předejití takového zneužívání, a to především ve vzdělávání samotných dětí. Stejně tak zakotvuje programy na pomoc dětským obětem sexuálního zneužívání a v rámci boje proti sexuální turistice umožňuje stíhání delikventů i za činy spáchané v zahraničí.

A právě Lanzarotská konvence v praxi byla tématem setkání na liberecké radnici, kde po krátkém představení historie města ze strany náměstka Jiřího Šolce přešla řeč rovnou na problematiku sexuálního zneužívání dětí. Mluvčího Kongresu místních a regionálních orgánů Rady Evropy Johana van den Houta zajímalo především to, jak se město Liberec tomuto problému staví, jak využívá prevenci a jak pracuje s obětmi sexuálních útoků.

„Podle našich průzkumů se obětí nějakého typu sexuálního obtěžování stává každé páté dítě. Přesto se v některých členských státech a jejich regionech setkáváme s tím, že tamní představitelé nám tvrdí, že se u nich problém sexuálního vykořisťování a zneužívání vůbec nevyskytuje. V těchto zemích je prevence teprve v plenkách. Víme ale, že to není případ České republiky,“ poznamenal na to konto Johan van den Hout, přičemž oba představitele města seznámil nejen s Lanzarotskou dohodou, ale i s Paktem měst a regionů o ochraně dětí proti sexuálnímu násilí.

Podle náměstka primátorky Jiřího Šolce, který v tomto ohledu poukázal na omezené možnosti samosprávy, město před problematikou sexuálního zneužívání dětí oči nezavírá. „Tyto případy se bohužel objevují všude, takže i u nás. Role města spočívá právě v prevenci, které se věnujeme a neustále se ji snažíme vylepšovat. Základem je to, aby děti byly schopné poznat agresora a věděly, na co si dát pozor, k čemuž je důležité naučit je kritickému myšlení, kdy si zvládnou říct – tohle se mi nelíbí,“ komentoval Jiří Šolc s tím, že všem projektům prevence jde město vstříc.

Náměstek primátorky pro školství, kulturu a sociální oblast Kamil Jan Svoboda pak vysvětlil, že tato prevence probíhá v největší míře v rámci jednotlivých škol. „Této problematice skutečně věnujeme velkou pozornost a nutno poznamenat, že nám v osvětě výrazně pomáhá i Městská policie Liberec, která sama připravuje preventivní programy pro školy. Díky financím z rozpočtu pak město několikrát do roka pořádá čtyřdenní setkání dětí, které má oddělení sociálně-právní ochrany dětí v evidenci. I to je významná součást prevence při ochraně dětí,“ konstatoval Kamil Jan Svoboda.

Setkání s Johanem van den Houtem se za Magistrát města Liberec zúčastnily také vedoucí oddělení sociálně-právní ochrany dětí Jana Špringlová a odborná sociální pracovnice Dagmar Pokorná, které s mluvčím Kongresu místních a regionálních orgánů Rady Evropy debatovaly nejen o prevenci a o práci s oběťmi sexuálního zneužívání, ale rovněž o platné legislativě a jejích mantinelech. Mimo to pak vyzdvihly velmi dobrou spolupráci s Policií ČR, která má v Liberci k dispozici speciální dětskou výslechovou místnost a ve svých řadách policisty specializované přímo na práci s dětmi.

Oba náměstci se na konci setkání shodli, že návrh k podpisu Paktu měst a regionů o ochraně dětí proti sexuálnímu násilí, jehož signaturou by se město zavázalo k dodržování Lanzarotské konvence, by měl být předložen k projednání radě města.

Pakt měst a regionů o ochraně dětí proti sexuálnímu násilí vznikl v rámci kampaně „Jedno z pěti“, kterou Rada Evropy zahájila už v roce 2010. Kampaň poukazuje na rozsah problému sexuálního zneužívání dětí a jejím cílem je dosáhnout toho, aby více měst a regionů podepsalo, ratifikovalo a v praxi uplatňovalo Lanzarotskou konvenci.

Text: Jan Vrabec, foto: Jan Král

Nastavení cookies