Hasiči soutěžili v nočním požárním útoku. Domácí Karlinky obhájily stříbro

Soutěž v požárním útoku se jako obvykle konala za umělého osvětlení v rekreačním a sportovním areálu Vesec, který podobným soutěžím poskytuje ideální podmínky.

Domácí družstva přišla povzbudit i primátorka Liberce Martina Rosenbergová. Závodníkům popřála rychlost a přesnou mušku, současně hodně sil, štěstí a šikovnosti nejen v této soutěži, ale i při zdolávání překážek, které je čekají při ostrých výjezdech a v každodenním životě.

„Děkuji našim dobrovolným hasičům z Karlinek, že tak náročnou soutěž každý rok připravují a doufám, že je nadšení neopustí ani při organizaci dalších ročníků,“ uvedla Martina Rosenbergová a sportovní klání dobrovolných hasičů odstartovala výstřelem ze závodní pistole.

Letošního již 38. ročníku nočního závodu v požárním útoku se zúčastnilo 41 týmů, převážně z Libereckého kraje, ale také z Jičínska nebo Mladé Boleslavi. Nechybělo ani družstvo z Vratislavic nad Nisou, kterým osobně fandil starosta Aleš Preisler.

Domácí družstvo SDH Karlinky v kategorii mužů na prvenství z roku 2012 nedosáhlo a s časem 15,91 oslavovalo stejně jako v loňském roce stříbro. Vítězný Pohár primátorky města Liberec nakonec zvedli nad hlavu hasiči ze Sloupu (okres Praha-západ), kteří zastavili časomíru na hodnotě 15,44. Třetí místo vybojovalo časem 15,96 družstvo z Košťálova. Mezi ženami dominovalo družstvo z Malé Skály (18,70). S odstupem za sebou nechalo Krásnou Ves (19,43) a bronzové Jeřmanice (19,48). V kategorii PS 12 byly výkony rovněž velmi vyrovnané. S výsledným časem 20,54 bylo nejrychlejší družstvo z Roztok u Semil. Za ním skončili na druhém místě hasiči z Janova nad Nisou (20,77) a třetí místo obsadilo družstvo z Roudného (20,97). Vratislavice nad Nisou startovaly pouze v této kategorii a umístily se na 17. příčce.

Požární útok je nejrozšířenější disciplínou požárního sportu. Průběh soutěže je vždy stejný, družstvo musí nejprve správně připravit motorové čerpadlo (stříkačku) a poté co nejrychleji utvořit dva útočné proudy a sestřelit vodou vzdálené terče. Soutěží se na čas. Smyslem závodu je ukázat fyzickou připravenost dobrovolných hasičů pro ostré zásahy ve ztížených nočních podmínkách, což hraje důležitou roli při ostrých nočních zásazích, kdy jde o každou sekundu. Soutěž je zároveň dobrým tréninkem, hasiči se zdokonalují ve fyzické kondici, rychlosti a obratnosti.

Text a foto: Jan Král