29.05.2013
Jan Král

Na svém městě si Liberečané cení nejvíc přírodu a dobré spojení s Prahou

Posbírat co nejvíc názorů obyvatel Liberce na to, kam by se měl v budoucnu ubírat rozvoj města, bylo cílem setkání vedení radnice s občany. Proběhlo v úterý 28. května v jídelně krajské nemocnice.

Bude za pár let Liberec především městem sportu, nebo kultury a společenského života, anebo třeba hlavně lákadlem pro turisty či vyhlášeným univerzitním městem? Jednu z těchto variant si měli lidé vybrat na setkání vedení magistrátu s veřejností při příležitosti chystané aktualizace strategie rozvoje Statutárního města Liberce. Setkání se konalo v úterý 28. května v jídelně Krajské nemocnice Liberec.

Každý z přítomných si měl vybrat jednu z cedulek, která upřednostňovala některý z budoucích možných převažujících rysů města. Na ni pak měl nalepit svou samolepku, kterou obdržel po vstupu do sálu. Nejvíc puntíků zdobilo nakonec dvě cedule - „Město s bohatým kulturním a společenským životem“ a „Město zeleně a kvalitního životního prostředí“. Hodně puntíků se sešlo i na ceduli, která upřednostňovala Liberec hlavně jako příležitost pro podnikatele.

„Nová strategie rozvoje je nejdůležitějším dokumentem města, jemu se pak bude všechno podřizovat. Formuluje vizi, kam se bude město v letech 2014 až 2020 ubírat. Nyní provádíme průzkum názorů mezi občany, jak se jim v Liberci žije a jaké město by z něj chtěli mít, sbíráme data. Pak bude následovat tvorba dokumentu,“ vysvětlil náměstek primátorky pro rozvoj, dopravu a technickou infrastrukturu Lukáš Martin. „Toto setkání s občany je už třetí v řadě. Těší mne, že lidé na besedy chodí a že se zajímají o budoucí tvář Liberce, kterou mohou svými názory hodně ovlivnit,“ dodal.

Dotazníky dostali občané už v minulosti poštou do svých schránek. K tomu je mohou také vyplnit na internetových stránkách SML, v sekci Aktualizace strategie rozvoje SML. Přes web už Liberečané poslali 204 námětů, dalších 500 dotazníků vyplnili na papíře. Na otázku, na co jsou nejvíc hrdí ve svém městě, většina respondentů uvedla přírodu v okolí a dopravní dostupnost hlavního města Prahy. Současně si občané váží toho, že má Liberec univerzitu, a že je ve městě hodně příležitostí k trávení volného času, včetně sportovního vyžití.

Za nejzápornější rys považují občané špatnou ekonomickou situaci města. Dále se jim nelíbí rozbité silnice a také má podle jejich názoru Liberec nedostatek parkovacích míst. Mezi negativy jmenovali lidé na horních příčkách pomyslného žebříčku také značné množství psích exkrementů v ulicích. Více než polovina dotázaných není rovněž nadšená z toho, že je střed města zahlcen nákupními centry.

Poměrně dobře dopadly v průzkumu úřady. S prací úředníků magistrátu je většina lidí spokojena, ovšem první příčku oblíbenosti mezi úřady obsadila Česká pošta. Většině obyvatel se podle dosavadních názorů v Liberci žije dobře. Jen zhruba 18% by se chtělo odtud odstěhovat.

V další skupině dotazů občané vyjadřují, jaké by chtěli mít z Liberce město v budoucnosti. Většina by si přála víc ploch pro odpočinek a relaxaci, vylepšit parkování pro rezidenty, a pak také oživit například kulturními akcemi nebo jarmarky poněkud mrtvý střed města.

„Setkání s veřejností i sběr a vyhodnocování jejich podnětů budou pokračovat. Nyní se lidé vyjadřují k městu Liberci jako celku. Na podzim, kdy už budou navrženy strategické cíle, budou besedy zaměřeny na jednotlivé čtvrti,“ uvedla Pavlína Prášilová, manažerka oddělení rozvojové koncepce Magistrátu města Liberec.

Text a foto: Zuzana Minstrová

 

Cookies

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.