14.05.2021
Jan Král

Bezpečně na elektrokoloběžce

Společně s BESIPem, Týmem silniční bezpečnosti a dalšími partnery spouštíme kampaň, která reaguje na nový trend dopravy ve městě. Elektrické koloběžky v poslední době nacházejí stále více příznivců díky dostupnosti na trhu a službě sdílených elektrokoloběžek v ulicích Liberce. Na koloběžky se zaměří také policejní cyklohlídky.

Uživatelé těchto ekologických „přibližovadel“ si často neuvědomují, že při jízdě na elektrokoloběžce jsou z pohledu zákona považováni za cyklistu a jsou tak povinni dodržovat stejná pravidla, která zákon č. 361/2000 Sb. ukládá právě cyklistům.

Nejčastějším přestupkem elektrokoloběžkářů je jízda po chodníku! Cyklista se po chodníku může pohybovat pouze do 10 let věku, kdy je pro něj pohyb po silnici ještě příliš rizikový. Nejbezpečnější variantou je využití stezky pro cyklisty, sdílených stezek pro chodce a cyklisty či cyklo pruhů a cyklo koridorů.

Při jízdě na elektrokoloběžce je velmi důležitá ochranná přilba. Elektrokoloběžka se pohybuje vlastní silou a může dosáhnout rychlosti až 25 km/h. Ve městě na uživatele čekají také nástrahy v podobě obrubníků, kanálů a dalších nerovností, na které je třeba si dát pozor.

Kampaň Bezpečně na elektrokoloběžce je preventivní kampaň, která má veřejnost informovat o pravidlech bezpečné jízdy a zvýšit tak bezpečnost silničního provozu.

 

Cookies

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.