02.09.2020
Jan Král

Dluhy po MS 2009 míří opět k soudu

Dluhy po mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2009 zamíří opět k soudu. A to přestože Obvodní soud pro Prahu 6 vloni v prosinci zamítl žalobu sdružení dodavatelských firem, které po českém lyžařském svazu a městu Liberec požadovalo zaplacení více jak 37 milionů korun a příslušenství.

Podle soudu obě instituce nenesou za dluhy zodpovědnost. Sdružení podalo odvolání a celou záležitost tak bude v polovině října projednávat Městský soud v Praze.

„Byli jsme přesvědčeni o tom, že záležitost je pro město uzavřená, ale nyní budeme čelit dalšímu soudnímu projednávání. Je třeba zmínit, že město to stojí nemalé peníze. Dosavadní náklady města na soudní výlohy jsou už ve výši 800 tisíc korun. Je nám samozřejmě líto všech, kdo tehdy své služby organizačnímu výboru poskytl, ale soud už žalobu zamítl a rozhodl o tom, že město Liberec nenese za dluhy po mistrovství světa zodpovědnost. Město Liberec neručilo za žádné závazky,“ řekl primátor Liberce Jaroslav Zámečník. Připomněl, že případ se táhne už devět let.

Mezi oprávněnými věřiteli je řada podnikatelů, firem, ale například i liberecký dopravní podnik nebo Městská policie Liberec. Nedostali zaplaceno za práci pro pořadatele, kterým bylo občanské sdružení OC FIS NORDIC WSC 2009.

Pro město Liberec je už nemyslitelné ani mimosoudní vyrovnání, protože soud už v jednou v této věci rozhodl. Mohlo by se jednat o neoprávněné nakládání s veřejnými prostředky.

Kromě soudu řeší radnice ještě další záležitost. Město Liberec bude muset na konci roku 2020 zaplatit 17,2 milionů korun na vratkách a penále za pochybení ve výběrových řízeních na 35 stavebních akcích v letech 2006 – 2009 v souvislosti s MS 2009. Město se nyní obrátilo na ministryni financí Alenu Schillerovou s žádostí o odpuštění částky.

 

Cookies

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.