10.09.2020
Jana Kodymová

Dny evropského dědictví (EHD) v Liberci 2020 zahrnují 26 objektů

Také v letošním roce se mohou Liberečané a návštěvníci města těšit na nabitý program Dnů evropského dědictví (European Heritage Days). A tak druhou sobotu v září zájemci zavítají do míst, která jsou běžně veřejnosti nepřístupná.

K tradičně navštěvovaným objektům jako je historická radnice, Strossova vila, Kavárna Pošta se letos veřejnosti otevřou i zcela nové objekty. Těmi jsou například kamenolom v Ruprechticích nebo Vila Franze Bognera (NPÚ) v Jablonecké ulici.

Jaký program návštěvníky čeká? Například Dům U Dvou sfing a Českobratrská církev evangelická připravily program kolem zbořeného luteránského kostela, původně stojícího na nám. Českých Bratří. Strossova vila i letos láká svými odbornými prohlídkami v podání kurátora Severočeského muzea Luďka Lukuvky.

„Stalo se už pravidlem, že město Liberec nabídku zpřístupněných objektů každým rokem rozšiřuje o další, ne zcela známé, ale dozajista neméně zajímavé stavby a místa ve městě, které jinak není možné během roku navštívit,“  říká Markéta Sabáčková, vedoucí odboru cestovního ruchu, kultury a sportu.

Dolní Kasárna jsou jediný objekt, který na poslední chvíli program v rámci EHD ruší.  

Město Liberec dlouhodobě spolupracuje v rámci programu EHD se Žitavou. Letošní přípravy se věnovaly vytvoření jednotné stránky www.ehd-toffd.eu, která zahrnuje kompletní informace k programu obou měst i  k rezervačnímu systému. V sobotu 12. září je tedy pro návštěvníky v Liberci  připraveno celkem 26 objektů. Prohlídky vybraných památek se rezervují přes rezervační systém na www.evstupenka.cz. „Pokud někdo nestihne vstupenku objednat, budou případné nerezervované vstupenky k dispozici v sobotu ráno 12. září na daném objektu,“ doplňuje Markéta Sabáčková.

V neděli se program Dnů evropského dědictví přesouvá do Žitavy. S ohledem na současnou situaci kolem Covidu-19 zůstávají objekty veřejnosti uzavřené a nahradí je virtuální prohlídky.  Místo nich čeká návštěvníky program sestavený z komentovaných prohlídek v češtině po starém městě, a to ve 14.00 hodin a v  15.30, dále z výstav a čtení na speciálních městských místech.


Virtuální prohlídky jsou tvořeny i z libereckých objektů. Letos vzniklo nově Street View Strossovy vily, která je dlouhodobě v rámci EHD vytížená. Kompletní seznam je na www.visitliberec.eu.

Podle aktuálního nařízení Vlády ČR jsou ve všech vnitřních prostorách povinné roušky.

 

 

 

Cookies

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.