16.11.2019
Pavel Chmelík

Milan Drahoňovský: Rodila se svoboda, dějiny kolem nás jenom frčely

Až téměř do Tří králů potrvá výstava v Malé výstavní síni na náměstí dr. E. Beneše, která připomíná euforickou dobu podzimu 1989. Návštěvníci mohou zhlédnout několik fotografií z koncertu Karla Kryla v Liberci a také Krylovy grafické listy.

Vernisáž výstavy, v pátek 15. 11. 2019, Karel Kryl - grafika, Milan Drahoňovský - fotografie, byla součástí oslav 30. výročí listopadových událostí roku 1989 v Liberci. Liberecký fotograf Milan Drahoňovský zachytil na začátku prosince 1989 Krylovo koncert v tzv. Áčku Libereckých výstavních trhů.

Grafiky do Liberce zapůjčila Městská galerie ve Vysokém Mýtě; moc není známo, že Karel Kryl byl původně výtvarník, absolvent střední UPRUM. Vytvořil několik soch, desítky grafik - linorytů a ilustrací.

Vernisáž uvedla Jitka Mrázková spolu s Milanem Drahoňovským a s Vojtěchem Klimtem, předsedou Klubu Karla Kryla, který o osobnosti Sametové revoluce napsal knihu a na několika dalších spolupracoval. 

„Tento rok je plný Krylových výročí. Před 25 lety Karel Zemřel, před 75 lety se narodil, před 50 lety vyšlo přelomové album Bratříčku zavírej vrátka, a Karel zůstal v exilu, a před 30 lety se mohl vrátit do Československa. Karel Kryl měl k severním Čechám speciální vztah. Poslední koncert odehrál v Chomutově 25. února 1994, týden před jeho smrtí,” uvedl Vojtěch Klimt, který zacitoval z několika Krylových výroků, které také zdobí stěny Malé výstavní síně pod fotografiemi a grafikami.

„Jsem rád, že jsem zažil koncert Karla Kryla, bylo to něco úžasnýho. Karel Kryl mohl přijet do Liberce, svobodně se tady pohyboval, mohl se bavit s lidmi a nikde žádný policajti. To bylo pro nás, kteří jsme jeho písničky poslouchali potajmu na Hlasu Ameriky a Svobodné Evropě něco nepředstavitelného. Rodila se svoboda, uvědomování si, že už to nebude nějakej divnej socialismus, mluvilo se o přímých volbách, kontroloval se komunistickej aparát, aby to soudruzi nějak nepřekroutili, komunisti se vzdali vedoucí úlohy a tady v divadle se tomu tleskalo… My jsme tu dobu vnímali po kouskách, ale když si vezmete, že se to všechno událo od 20. listopadu, kdy v Liberci poprvé vyšli studenti a co všechno se stalo do konce roku, za měsíc a kousek, tak dějiny kolem nás jenom frčely. A Karel byl jejich obrovskou součástí,” zavzpomínal na liberecký koncert 6. prosince a konec roku 1989 Milan Drahoňovský.

 

 

 

 

Cookies

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.