17.08.2016

Senioři diskutovali o různých typech závislostí

V průběhu července 2016 se klienti Centra zdravotní a sociální péče Liberec zúčastnili programu primární prevence s názvem Závislost v seniorském věku II.

Program realizovalo liberecké Centrum ambulantních služeb Advaita pod vedením lektorek Drahuše Tkáčové a Michaely Horáčkové.

Celkem proběhly tři besedy v jednotlivých domech s pečovatelskou službou v okrscích organizace Krejčího, Burianova a Borový vrch. Většina z osmadvaceti účastníků z řad seniorů o nadnesených problémech se zájmem diskutovala.

Tématem, které seniory zajímalo a probíralo se už při předešlém setkání, byla závislost na alkoholu a lécích. Novou informací pro ně bylo seznámení s pojmem nelátková závislost, do které patří psychické závislosti jako nadměrné sledování televize či patologické nakupování. V obou případech narůstá touha po prožívání příjemného prožitku, což vede k tomu, že se člověk přestane ovládat a volí takové chování, které ho k žádoucímu prožitku opět dovede.

Z akce vyplynulo, že pro kvalitní vedení programu prevence je vhodná skupina maximálně deseti seniorů. Při větším počtu, potom klienti odbíhají od tématu, diskuze se tříští a méně průbojní účastníci se do programu nezapojí. Senioři měli potřebu diskutovat o vlastních zkušenostech se závislostí, především z prostředí svých rodin a blízkých. Posláním programů primární prevence je prostřednictvím besed posilovat pozitivní vzorce chování, zdravý způsob života a otevřenou komunikaci. Pro velký zájem z řad klientů se podobné besedy uskuteční ještě koncem tohoto roku.

 

 

Cookies

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.