04.04.2022
Jana Kodymová DiS.

Tábory a poznávací cesty chystá na léto Česko-německé centrum

Do Florencie nebo k šikmé věži v Pise se podívají účastníci poznávací cesty do Toskánska, kterou chystá na konec července liberecké Česko-německé setkávací centrum spolu s partnerským městem Žitava.

Cesta plánovaná od 20. do 28. července je určená pro obyvatele obou měst. Přejeme si, aby se mohli lépe poznat. Navštívíme také Pistoiu, nejstarší partnerské město Žitavy,“ prozrazuje členka rady Spolku Němců v severních Čechách Michaela Janyška.  Lázeňské město Bad Kissingen bude zase hostit od 23. 7. do 7. 8. česko-německý tábor.

„Liberecké děti tam jezdí pravidelně už zhruba 30 let“, doplňuje předsedkyně spolku Petra Laurin.  Zdokonalit se v němčině se však děti mohou během prázdnin i v Liberci. Rozlehlá zahrada centra v Ruprechticích, takzvaný RuprPark, bude po celé léto patřit příměstským táborům. Ty s němčinou povede rodilý mluvčí a uskuteční se v týdnech od 15. a 22. srpna. Ostatní termíny, na jejichž zajištění se podílí městská společnost Elset, se zaměří na sport a parkour. „Novinkou je army týden s vojáky a tábor pro malé detektivy,“ prozrazuje ředitel společnosti Michal Buzek.

Spolek Němců založili původní němečtí obyvatele severních Čech, aby se mohli setkávat, udržovat tradice a kontakty. Dnes má organizace s pobočkami na Frýdlantsku, Hrádku nad Nisou, Rumburku a Krásné Lípě v celém kraji kolem 180 členů a podstatně širší záběr činností. „Členy jsou Češi i Němci. Snažíme se o dialog s širokou veřejností, soustředíme se na projekty pro děti a mládež, výstavy a přednášky,“ doplňuje Michaela Janyška.  „Jde nám o to, propojit lidí, kteří mají zájem o německý jazyk a německou kulturu. K našemu regionu patří a obohacuje ho,“ dodává s tím, že například kurzy němčiny se v ruprechtickém centrum konají celoročně.

Zájemci o činnost spolku se mohou přihlásit na reichenberg.bgz@gmail.com, případně Česko-německé centrum na adrese Ruprechtická 254 v Liberci osobně navštívit. Pro veřejnost je centrum otevřené každou středu od 13.00 do 17.00 hodin.           

 

 

Nastavení cookies