23.09.2016
PhDr. Mgr. Ivan Langr

ČRo: Přelomový rozsudek se šmejdy

Přelomový rozsudek vynesl Obvodní soud pro Prahu 7 v kauze tzv. šmějdů. Rozhodl, že smlouvy, které uzavřeli klienti s firmou Bio Natural Medical, jsou neplatné. Senioři by tak měli dostat zpět své peníze za výrobky, které je měly vyléčit.

 

Paní Slávka Skopová (79) navštívila v březnu loňského roku předváděcí akci společnosti Bio Natural Medical v pražských Holešovicích. Zakoupila si tam polarizační lampu a masážní přístroj. Celková hodnota měla být údajně 160 tisíc korun, paní Skopová ale dostala slevu a oba přístroje zakoupila dohromady za 40 tisíc korun.

Druhý den si ale koupi rozmyslela a zboží chtěla vrátit. Stejně jako desítky ostatních seniorů ale nemohla. „Prostě byl na nás hrubej a ještě se nám vysmíval, že absolutně nemáme možnost vrátit zboží.,“ řekla Skopová.

Soud se ale postavil za paní Slávku. „Rozsudek je přelomový zejména v tom, že soud provedl důkazy i ty co udělal sám, usoudil, že smlouva, kterou uzavřela paní Slávka, vůbec není platnou smlouvou. Řekl, že jednání žalované strany je natolik špatné a natolik v rozporu s dobrými mravy, že vůbec nemohlo zavázat účastníky k nějakým právům a povinnostem mezi nimi,“ řekl právník Viktor Rossmann, který zastupuje paní Slávku a dalších 20 seniorů ve sporu s touto firmou.

Počet předváděcích akcí klesá

Firma nekomunikuje nejen s Českým rozhlasem, ale také se jeho zástupci neúčastnili soudního jednání. „V dané věci jsem vynesla rozsudek, respektive provedla jsem jeho vyhlášení. Nebyli přítomni, ale souhlasili, aby to bylo v jejich nepřítomnosti rozhodnuto,“ vysvětluje Renata Poláková, soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 7, která rozhodovala v případě s paní Skopovou.

Společnost Bio Natural Medical se proti rozsudku neodvolala, takže nyní musí vrátit peníze nejen paní Slávce, ale také ostatním seniorům. Jenom klientům právníka Rossmanna musí firma vrátit skoro milion korun.

Předváděcích akcí je v poslední době čím dál méně. Je to způsobené i tím, že roste počet starších lidí, kteří se proti podobným prodejcům brání. „V roce 2014 šlo o 27 600 nahlášených předváděcích akcí, v loňském roce už jen o 18 tisíc. Je to výrazný pokles, který pokračuje. Letos za první čtvrtletí to bylo zhruba 6 tisíc nahlášených předváděcích akcí, ve druhém čtvrtletí už jen 3 300,“ potvrzuje mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich.

Dalším důvodem je také novela zákona o ochraně spotřebitele, která zakazuje platit za zboží přímo na předváděcích akcích a 7 dní po nich.

 

Zdroj: Český rozhlas (odkaz)

Datum vydání: 23. 9. 2016

Autor: Barbora Kladivová

 

Nastavení cookies