29.06.2020
Karel Horník

Trubky a kabely dnes mají ve městě přednost před stromy. Nyní máme možnost to změnit

Ve městě potřebujeme více kvalitní zeleně. Věta, která se opakuje jako mantra, zatímco období sucha a horka jsou stále častější.

V českých městech existuje mnoho projektů na výsadbu stromů a stromořadí, tuto snahu však komplikují trubky a kabely, které jsou pod povrch umísťovány bez celkové koncepce, tudíž zabírají spoustu místa a výsadbu nových stromů tak prakticky znemožňují. Stromy ve městech jsou přitom nejen život a okrasa, ale také infrastruktura. A proto by měly být brány vážně i v rámci norem a práce se sítěmi. Jejich vysazení je navíc velmi nákladné a takovou investici je potřeba chránit. Výsledek totiž stojí za to.

Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) nyní přišel ve spolupráci s ministerstvy a dalšími institucemi s řešením. Tím je úprava normy ČSN 73 6005, která upravuje prostorové vztahy mezi sítěmi. Také Kancelář architektury města Liberec tak s napětím čeká na blížící se jednání ohledně návrhu úpravy této normy, která počítá s prostorem nejen pro technickou, ale také pro zelenou infrastrukturu, kterou v ulicích tvoří především zdravé stromy. Úpravu normy navrhujeme společně s Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo pro místní rozvoj a dalšími.

„Doufám, že se zelené infrastruktuře pomůže i v paragrafovém znění nového stavebního zákona. Škoda, že Ministerstvo pro místní rozvoj vymetlo další skvělé paragrafy, které by mohly pomáhat kvalitě vystavěného prostředí. Doufám, že je tam poslanci opět navrátí. Snažíme se o to společně s velkými městy ČR,“ říká Jiří Janďourek, vedoucí Kanceláře architektury města Liberec.

Problém je v tom, že někteří správci sítí jsou přesvědčeni, že stromy mohou být vysazovány pouze tam, kde zbylo místo, a že sítě mají vždy přednost. V podstatě za to může tato jedna jediná norma ČSN 73 6005. A teď je šance na její změnu. Norma v těchto dnech prochází revizí a jde proto o unikátní příležitost upravit ji tak, aby zeleň měla své právoplatné místo ve městě.

„Spolu s Ministerstvem životního prostředí, Ministerstvem pro místní rozvoj a dalšími jsme navrhli úpravu, která počítá s prostorem nejen pro technickou, ale také pro zelenou infrastrukturu, kterou v ulicích tvoří především zdravé stromy, a která se v blízké budoucnosti stane stejně důležitou, jako rozvody vody, elektřiny, kanalizace nebo internetu,“ říká ředitel Institutu plánování a rozvoje Ondřej Boháč.

Do návrhu k připomínkování se nakonec podařilo implementovat tolik nutná opatření pro stromy. Pokud by se podařilo návrh schválit v navržené formě bez škrtání, tak by to znamenalo velký krok pro obyvatele měst ČR 21. století. Oceňujeme vstřícnost České agentury pro standardizaci (ČAS), která se snaží akceptovat i potřeby dalších zájmových skupin ve veřejném prostranství. Věříme, že se podaří návrh na úpravu normy schválit, protože jen tak umožníme stromům najít důstojné místo k žití ve městě. 

Jerlíny u Národního muzea byly vysazeny do prokořenitelných buněk a zakryty retenční dlažbou. Výsledek? Dostatek vláhy a kořeny nezničí kola nákladního automobilu. A jsou samozřejmě krásné.

Foto: Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy

 

Nastavení cookies