06.10.2013
Jan Král

Beseda o obnově aleje na ulici Masarykova se uskuteční v jiném termínu

Veřejné projednávání záměru obnovy aleje na ulici Masarykova, původně plánované na středu 9. října v kulturním centru Lidové sady, se v tomto termínu z technických důvodů neuskuteční. Město nyní vybírá pro besedu náhradní termín.

Prezentace záměru a následná beseda zástupců města, dendrologů, ochránců přírody a dalších odborníků s občany se bude konat v náhradním čase zřejmě až na přelomu roku. O přesném termínu bude Statutární město Liberce veřejnost včas informovat.

Veškeré aktuální informace a odborné posudky zdravotního stavu stromořadí najdou zájemci na internetových stránkách SML, v sekci „Rychlé odkazy“ pod titulkem Masarykova alej – záměr obnovy.
http://www.liberec.cz/cz/prakticke-informace/obnova-aleje-ulici-masarykova/alej.html

V současné době je záměr obnovy aleje ve fázi přípravy. Projekt dosud rada města neschvalovala, může tedy ještě doznat nějakých změn. I proto předchází obnově aleje poměrně široká mediální kampaň, zaměřená především na obyvatele z okolí ulice Masarykova. Hlavně od nich město očekává, že přijdou na veřejné projednávání záměru s mnoha vlastními podněty. Vedení města počítá s tím, že pokud to půjde, budou návrhy občanů do výsledného projektu obnovy aleje zapracovány.

Obnovu stromořadí, která představuje jednu z dominant této výstavní čtvrti Liberce, plánuje město na příští rok. Důvodem je už na poplach bijící zdravotní stav stoletých i starších lip, z nichž je většina ve špatném zdravotním stavu. Lípy jsou napadeny houbami a mnohé mají natolik narušený kořenový systém, že hrozí jejich samovolné zřícení - jak se to už několikrát stalo v minulosti.

Stromy byly ponejvíce poškozeny při rekonstrukci tramavajové trati v této ulici v první polovině 90. let. Už tehdy město Liberec uvažovalo o obnově celé aleje. Z ní však nakonec i kvůli odporu veřejnosti sešlo. Nyní plánovaná obnova počítá s vysazením nižších druhů lip, jež budou současně odolnější. Revitalizace by měla být rozložena do několika let, bude tedy nejspíš probíhat po etapách.

Text: Zuzana Minstrová

 

 

Cookies

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.