28.08.2013
Jan Král

Firmy, podnikatelé, ale i občané. Každý může mít v nové aleji svůj strom

Ovlivnit budoucí podobu stromořadí na Masarykově třídě v Liberci budou moci už zanedlouho všichni zájemci.

Město totiž chystá na přelom září a října veřejné projednávání návrhu obnovy lipové aleje, na němž dostanou lidé prostor k tomu, aby zde vyjádřili svůj názor. Také budou moci na výsadbu nových stromů finančně přispět, a za to bude strom, který podpořili, opatřen cedulkou s jejich jménem.

Ty z připomínek občanů, které zazní na přelomu září a října na veřejném projednávání a budou uskutečnitelné, mají šanci se stát součástí projektu obnovy lipové aleje. Na besedě budou přítomni také odborníci, kteří budou připraveni odpovídat lidem na všechny jejich dotazy a detailně jim přiblíží také současný žalostný zdravotní stav stromů.

„Snažíme se veřejnost od začátku vtáhnout do projektu obnovy aleje. V minulosti jsme se místních obyvatel dotazovali v okolí Masarykovy třídy na jejich názor, připravili jsme výstavu o historii, současnosti i budoucnosti stromořadí, a kromě jiného jsme zveřejnili na internetových stránkách města všechny odborné posudky. Chápeme, že by značná část lidí nejraději alej na třídě Masarykova zachovala tak, jak nyní je. Stromořadí představuje výraznou dominantu Lidových sadů. Taky je nám aleje líto, na druhé straně ale město nemůže riskovat samovolný pád některé z lip a možné škody na majetku i zdraví obyvatel, které by zřícený strom mohl způsobit,“ zdůraznila primátorka Martina Rosenbergová.

V projektu je navrženo k přesazení 8 mladých stromů. Pokáceno by mělo být 122 stromů a vysazeno bude dle projektu 130 kusů nových lip. Pro výsadbu byl vybraný kultivar Tilia cordata „Greenspire“, který dosahuje výšky 15 až 20 metrů, v závislosti na podmínkách, ve kterých roste. Koruna má pyramidální tvar. Odborná literatura u něj uvádí odolnost vůči extrémním městským podmínkám, jako je sucho a zasolení. Mladé stromy budou vnímány jako součást uličního prostoru už 4 až 5 let po svém vysazení. Plné koruny dosáhnou lípy už v 10. roce svého věku.

Obnova aleje by se měla realizovat postupně v průběhu tří let. Výhodou rozdělení projektu na tři etapy je rozložení čerpání finančních prostředků. K tomu tříletá obnova zajistí jednotnost a stejnověkost aleje, což je jedním z hlavních principů liniových výsadeb.

„Město uvažuje o tom, že zkusí oslovit firmy a podnikatele s nabídkou, aby na výsadbu nových stromů finančně přispěli. To bude moci i každý občan. Jméno dárce necháme vyrýt na cedulku, již umístíme u lípy. Každý sponzor by tak mohl mít v aleji svůj strom; strom, který ponese jeho jméno,“ upozornila primátorka.

Rozpočet na celou obnovu aleje činí 5,6 milionů korun. Revitalizace by mohla začít na jaře roku 2014 úsekem od průmyslové školy k Vítězné ulici. Druhá etapa se týká úseku od ulice Vítězná k ulici Škroupova a třetí etapa od ulice Škroupova k jezírku. Teprve po projednání návrhu obnovy aleje s veřejností a po zapracování připomínek občanů bude projekt projednávat a schvalovat rada města a zastupitelstvo města.

Text: Zuzana Minstrová

 

Cookies

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.