17.04.2013
Jan Král

Lidé se dozvědí na seminářích detaily revitalizace stromořadí na ulici Masarykova

Magistrát města Liberce chystá celou řadu kroků, které seznámí obyvatele města a především čtvrti Lidové sady s tím, jak bude konkrétně probíhat obnova aleje na ulici Masarykova.

Město Liberec povede s veřejností otevřený dialog. Mimo terénního průzkumu (šetření mezi obyvateli a zjišťování jejich postojů) je v projektu komunikace s veřejností navržena anketa mezi obyvateli, výstava k historii a současnému zdravotnímu stavu stromů, a dále jsou plánovány také například dva semináře pro veřejnost. Na těchto besedách se lidé dozvědí nejen objektivní příčiny revitalizace lipové aleje, tedy detaily zdravotní kondice stromů, z níž vyplývá nebezpečí jejich samovolného pádu a možného zranění kolemjdoucích.

Současně bude město na besedách informovat občany i o tom, že cílem magistrátu je alej na této důležité tepně Liberce zachovat. Jestliže ale dendrologové nevidí jinou cestu než pokácení všech vzrostlých lip, snahou města je obnovit stromořadí vysázením už vzrostlejších stromů, aby zde vznikla důstojná náhrada za ty, které musely být zlikvidovány.

Na semináře budou pozváni také odborníci. Lidem zde bude představena i vizualizace budoucí nové aleje. Podrobný plán komunikace s veřejností schválila na svém zasedání Rada města.

Letos už bylo odstraněno prvních 7 nejnebezpečnějších stromů z celkového počtu 129, ostatní by mohly přijít na řadu v příštím roce. Na zdravotní kondici lip se podepsala rekonstrukce tramvajové trati v 90. letech, kdy došlo k narušení kořenového systému stromů. Už tehdy chtělo kvůli bezpečnosti obyvatel město alej pokácet, ze záměru nakonec sešlo. Projekt obnovy stromořadí na ulici Masarykova je nyní ještě ve fázi jeho projednávání a schvalování.

 

 

Cookies

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.