06.10.2014
neschváleno

Liberec se zapojil do Evropského týdne mobility

Dne 23. září 2014 se na náměstí Dr. E. Beneše uskutečnila akce Den mobility, aneb hýbe se celý Liberec. Kampaň realizovalo město Liberec ve spolupráci s Komunitním střediskem KONTAKT Liberec, a to v souvislosti s libereckým členstvím v Národní síti Zdravých měst ČR a z toho vyplývajícího projektu Statutární město Liberec – Zdravé město. Město se tak zařadilo mezi ostatní města, která v rámci Evropského týdne mobility podpořila udržitelnou dopravu.

Dopolední program byl připraven pro žáky základních škol, kde pro ně Tým silniční bezpečnosti připravil zábavnou formou osvětu týkající se jejich bezpečného pohybu v provozu, a to ať už jako chodci nebo cyklisté, byli poučení o různých reflexních prvcích, dopravních značkách, správném poutání v automobilu nebo první pomoci. Sportkids Liberec pak pro ně připravil jízdu zručnosti na kole. Za absolvování všech stanovišť dostali žáci na závěr malou odměnu.

Odpoledne odstartoval program pro širokou veřejnost, probíhaly aktivity týkající se nejen mobility, ale také zdravého pohybu. Uskutečnila se zde propagace ekologického autobusu MHD, cyklobusu do Jizerských hor, ale také cyklistiky, odstartovala zde Podzimní cyklojízda. „Je to propagace alternativních druhů dopravy, tedy podpora toho, že se dá po městě hýbat taky jinak než autem, proto se tu prezentují autobusy MHD, cyklisté, ale i pěší“, uvedl náměstek primátorky Jiří Rutkovský.

O doprovodný program se postarala svými vystoupeními taneční škola TAKT Liberec nebo seniorský Klub sportovních krasavic, představila se zde flatland exhibice s Michalem Kupcem, zumba s Lenkou Šebovou, nordic walking s Jájou Podrazskou, exhibice biketrialu s Janem Sladkým, Český červený kříž s první pomocí. Ztíženou mobilitu hendikepovaných spoluobčanů si mohli zájemci vyzkoušet například formou chození „poslepu“ za doprovodu asistentů z Tyfloservisu nebo mohli zkusit projet „překážkovou dráhu“ či nastoupit do autobusu MHD na invalidním vozíku. Na závěr celého dne se uskutečnil koncert liberecké folkrockové skupiny Jarret.

 

 

Cookies

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.