23.10.2015
Jan Král

Studenti probouzejí park v Komenského ulici k životu

Čtyři desítky dobrovolníků, zejména středoškoláků, ale i menších dětí a několik dospělých se ve středu 21. října zapojily do úklidu nevyužívaného městského pozemku v Komenského ulici.

Happening nazvaný Probuď park k životu uspořádal Parlament mladých Liberec při Domě dětí a mládeže Větrník. Studenti se rozhodli pozemek vlastními silami proměnit na park, který by sloužil zejména mladým lidem k setkávání, posezení a relaxaci.

Každý, kdo na happening dorazil, se mohl také seznámit se změnami, jež studenti spolu s Technickou univerzitou v Liberci pro park připravili. Návrh projektu VOČA (volný čas mládeže) vytvořili pro Parlament mladých Liberec architekti Vladimír Balda s Jiřím Židem. „Park by měl v budoucnu sloužit jako odpočinkové místo s netradičními prvky, například místo laviček bude ve vzduchu k sezení pověšena síť, na parcele bude stát i pódiumpro příležitostné akce,“ uvedl za Parlament mladých Liberec Pavel Dostalík.

Budoucí park prokoukl. Dobrovolníci odvozili spadané listí a pomocí krumpáčů odstranili torzo konstrukce koše na basketbal. Zároveň upravili terén, aby byl park připraven na realizaci projektu v příštím roce. „Děkujeme všem, kteří dorazili. Happening se povedl, a to hlavně díky zimě a únavě odolným čtyřiceti pomocníkům,“ doplnil Pavel Dostalík.

Na uskutečnění svých plánů chtějí autoři nápadu čerpat finanční prostředky z dotací. Oslovit hodlají i město Liberec. Vedle neobvyklých prvků bude park VOČA vybaven například také grilem a obnovy se dočká původní plot. Na noc se bude místo zamykat.

Nápad studentů podporuje náměstkyně pro územní plánování, veřejnou zeleň a životní prostředí Karolína Hrbková. „Tuto aktivitu a jí podobné velmi vítám. Jsem ráda, že se občané – v tomto případě studenti, aktivně podílí na utváření veřejného prostoru. Je důležité do plánování úprav vždy zapojit i budoucí uživatele plochy, kteří architektovi pomohou vytvořit funkční a využívaný veřejný prostor. Nejedná se o jediný případ, nyní v Liberci s místními občany upravujeme další dvě plochy – v Americké ulici a na Horní Kopečné,“ řekla Karolína Hrbková.

Prostor vybrali mladí z Větrníku už v roce 2013 v anketě mezi Liberečany. Ptali se jich nejen na to, co jim ve městě chybí, ale především, k čemu by revitalizovaný parčík využívali. Návrh budoucí podoby parku tak vycházel přímo z těchto námětů. „Středeční happening byl už druhým v pořadí. První před časem organizovala Technická univerzita Liberec. Představila na něm také maketu budoucího parku,“ dodala ředitelka DDM Jana Pavlíková.

Text a foto: Jan Král

 

 

Cookies

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.