05.03.2021

Podivné priority – spodní centrum

Parkovací dům u autobusového nádraží pro veřejnost – ne, náplavka – ne, parkovací dům pro úředníky kraje – ano.
Tak by se v krátkosti daly popsat posuny v realizaci projektů, připravovaných pro spodní centrum města. A už obvyklý povzdech: nějak nám to nedává smysl.

Parkovací dům u nádraží? Ne

 

Projekt byl připraven předchozím vedení. Byla na něj připravena 85% (?) dotace. Ale jelikož současné vedení města velké projekty nestíhá, předalo ho Libereckému kraji. Jenže pro vedení Libereckého kraje parkovací dům nebyl prioritou, přípravu projektu odložili. 
Výsledek? Projekt není připravený, dotace se vyčerpat nestihne, parkovací dům nebude.

Náplavka? Ne
V čem je současné vedení dobré, je představování hezkých vizí, které někdy, jednou, nikdo neví kdy, mají být realizovány. Třeba jako náplavka. Mluví se o ní dlouho, viděli jsme pár hezkých obrázků (i když ty, kde by byl široký přístup k vodě, už jsou odmávány jako nerealizovatelné). Ale zdá se, že jediné, co z ní v dohledné době bude, je – světe, div se – parkovací dům pro úředníky kraje. Že vám to nedává smysl? Nám taky ne. Prý je její první fází.

Parkovací dům pro Liberecký kraj? ano
Takže v podstatě jediné, co zřejmě skutečně vznikne v dolním centru, je parkovací dům pro vedení a úředníky Libereckého kraje. Prosazuje ho dlouhodobě hejtman, nově ho za svou druhou největší investiční prioritu označil i náměstek za Piráty Zbyněk Miklík.

Ještěže v kraji nemáme větší problémy, takže si můžeme dovolit investovat cca 180 milionů do parkovacího domu, který zahustí už tak komplikovanou situaci ve spodním centru města. A přitom ani nebude využitelný pro veřejnost. A realizovaný bude, jak bylo řečeno, bez ohledu na dotaci.

Nejenže takto nastavené priority vedení města i kraje úplně míjí potřeby lidí, kteří ve městě žijí. Navíc jdou i proti všem trendům zdravého města. Parkovací dům pro tzv. „park and ride“ – odstavení vozu a možnost cestovat dále po městě MHD pro přespolní, případně naopak pro liberecké možnost odstavit vůz a pro cesty dál z města také využít hromadnou dopravu, je tzv. u ledu. Náplavka v nedohlednu. Zato parkovací dům, který přivede do centra, 200 m vedle jiného, už stojícího parkovacího domu, ještě více aut, je hlavní prioritou. A ani zelená střecha na tom moc nezmění. 
Chtěli bychom se dožít doby, kdy projekty budou reflektovat potřeby lidí, a ne vznikat odtrženě od nich.

Diskusní fórum Nový příspěvek
K této stránce neexistuje žádná otázka / připomínka.

Nastavení cookies