19.05.2019

Problémy s řešením rekonstrukcí bazénů: Stále s otazníky

Dobrou zprávou je, že se podařilo najít způsob, jak oddělit provoz nové přístavby 25m bazénu od ostatních provozů. Díky tomu bude možné zachování alespoň částečného provozu i po dobu rekonstrukce alespoň pro sportovní oddíly a školní plavání.

Méně příznivé je:
1. Současná varianta rekonstrukce městského bazénu je předběžně počítána kolem 400 mil. Kč.
2. Koalice opět rozhodla, že nebude opravovat bazén na Františkově, i když na podporu rekonstrukce vznikla petice a občané za ni orodovali i na zastupitelstvu.
3. Místo toho se plánuje výstavba dalšího bazénu u arény.

Ad. 1) Když exprimátor Batthyány připravil první studii na rekonstrukci bazénu, mluvilo se o 320 mil. Kč, včetně přístavby dalšího 25m bazénu a nového zázemí. Pak cena bez zdůvodnění vyskočila na 780 mil. Nyní jsme na částce o cca 80 mil. vyšší, než byla původní částka, jenže bez jakéhokoliv rozšíření současného stavu. Nechce se nám věřit, že není reálné opravit bazén na nižší náklady, když vlastně nic jiného, lepšího, nevznikne.

Ad. 2) Je jasné, že jeden 25m bazén nezvládne zajistit plavání pro oddíly a výuku školního plavání po čas rekonstrukce. Na výuku ale nejsou třeba parametry závodního bazénu, a tak by „Švermovka“ tento problém velmi efektivně řešila. Využití by měla i po ukončení rekonstrukce velkého bazénu jak pro školní výuku, tak pro plavání lidí z okolních sídlišť.

Proti rekonstrukci prý mluví vysoké náklady. Jenže všechny varianty zpracované městem požadují výměnu bazénové vany. Zároveň má město posudek, že vana je ve vyhovujícím stavu. Navíc i samotná likvidace bazénu a přestavba objektu pro jiné využití by stála nemalé peníze, ani ty nebyly při výpočtech zohledněny. Proto jsme požádali o přepočítání rozpočtů a zohlednění nákladů na rekonstrukci prostor, pokud město bazén nebude opravovat. Dost možná se dostaneme na úplně jiná čísla a obnova bazénu může dávat smysl.

Ad. 3) Paradoxní také je, že ve stejnou chvíli, kdy je odmítána rekonstrukce bazénu na Františkově, se stále zcela otevřeně hovoří o vybudování nového bazénu u Arény, aniž by bylo zřejmé, z čeho se výstavba a provoz zaplatí.

Jednáme proto o:
1. Zajištění oponentního posouzení současného technického stavu městského bazénu a odhadu nákladů na řešení havarijních stavů. Po prohlídce zázemí si nemyslíme, že by stavební stav byl tak kritický, jak je uváděno.
2. Dále o přípravě rekonstrukce bazénu na Františkově tak, aby byl připravený v případě uzavření velkého bazénu kvůli celkové rekonstrukci.

Diskusní fórum Nový příspěvek
K této stránce neexistuje žádná otázka / připomínka.

Nastavení cookies