07.12.2019

Jsou to snadné počty: 10 – 5 = 5

Liberecký kraj a Město Liberec se poprvé dohodly na spolupráci v oblasti vzájemné podpory kulturních příspěvkových organizací v krajském městě.

Rozhodnutím krajského zastupitelstva dostane Divadlo F. X. Šaldy 10 milionů korun na rekonstrukci. Město Liberec na oplátku podpoří opravu podzemního depozitáře Severočeského muzea v Liberci 4,2 miliony korun a 800 tisíci na nákup sbírkových předmětů. Kraj dává svou podporou najevo, že respektuje divadlo jako kulturní instituci, která má nadměstský význam a slouží i obyvatelům kraje, žijícím mimo Liberec. V dalších letech se tato podpora bude týkat také zoologické a botanické zahrady, ale také Naivního divadla. To všechno jsou městské organizace. Ze strany města bude podporováno nejen Severočeské muzeum, ale také Galerie Lázně a Krajská vědecká knihovna, které takto město respektuje jako organizace s velkým významem pro obyvatele Liberce. Jedná se o první krok, který tak trochu supluje řešení financování, které by mělo vycházet z uvažovaného zákona o veřejných kulturních institucích. Ten by měl upravit poměr financování těchto institucí ze strany státu a příslušného kraje a města.

Protože je zatím tento zákon v nedohlednu, hledáme jinou formu spolupráce. Lepší než tuto jsme zatím nenašli. Chceme také dát vzájemnou podporou najevo, že máme vůli spolupracovat a pomáhat si. Vzhledem k výsledku je ze strany opozičních zastupitelů Změny a LOL úplně zbytečný povyk, který se kolem celé věci strhl na obou zastupitelstvech. Tímto krokem šlo, za podpory kolegů z obou zastupitelstev, do liberecké kultury 15 milionů korun. Město Liberec to stálo 5 milionů. Jsou to pro mě jednoduché počty, a jestli k tomu došlo technicky tak či onak, je podle mě úplně nepodstatné.

Diskusní fórum Nový příspěvek
K této stránce neexistuje žádná otázka / připomínka.

Nastavení cookies