17.02.2019

Trochu jiný pohled na problematiku libereckých bazénů

V minulých dnech se, v souvislosti s rozhodnutím vedení města o nerealizaci rekonstrukce bazénu ve Švermově ulici, rozjela poměrně intenzivní debata.

Je potřeba si říci, že bazén ve Švermově ulici je mimo provoz cca devět let. Poslední vláda města se jeho rekonstrukcí, krom toho, že si ji zvolili jako dobré politické téma, podrobně nezabývala. Teď, když jsou bývalí politici z vedení města mimo hru, říkají, co a jak by bylo dobré udělat, a mají naprosto jasno v tom, že bazén na Františkově se přeci musí opravit.

Nevím, jestli se tam, na rozdíl od dnešního vedení, byli alespoň podívat, aby zjistili, v jakém stavu je, co z něj zbylo. Vlastně zbyla pouze bazénová vana, která je ve stavu, o jejímž dalším možném použití lze přinejmenším spekulovat. Bazénová technologie zlikvidována, rozvody vody a tepla nepoužitelné, zázemí šaten, chodby a přístup do bazénu zcela v rozporu s dnešními hygienickými předpisy. Právě proto vychází odborný odhad na rekonstrukci v takové výši, jaká je. Situace by nemusela být tak kritická, pokud by někdo myslel dopředu a udělal potřebné kroky k tomu, aby se mohla rekonstrukce realizovat. Již mnoho let se mluví o tom, že velký městský bazén je ve stavu, kdy je jeho rekonstrukce nevyhnutelná. Jeho provoz je podle odborníků a současného provozovatele možný maximálně další dva roky, ale také se může stát, že kvůli nějaké poruše skončí ze dne na den. Ano, to je realita. Přesto všechno nikdo před námi neudělal nic zásadního, aby byla přinejmenším připravena na období, kdy bude velký bazén uzavřen, relevantní náhrada. Pan Korytář – věčný kritik všeho, co není z jeho dílny – byl v předchozí vládě správcem městské pokladny a světe div se, na bazén ve Švermově ulici vůbec nemyslel, jen o tom pěkně mluvil. Není odpracováno nic na projektové dokumentaci ani na stavebním povolení. A to vše je běh minimálně na rok.

K velkému překvapení celého vedení města jsme navíc zjistili, že s prostředky na tuto akci nebylo počítáno ani v dlouhodobém výhledu. Pak nechápu, jak může on a jeho souputníci mít tu drzost nás kritizovat, že nechceme bazén rekonstruovat. I kdybychom udělali maximum, podmínky pro to jsou téměř nesplnitelné. Jen si to shrňme. V rozpočtu na rekonstrukci není ani koruna. Projektová připravenost nula. Jakákoli jiná příprava nula. Přesto všechno je naší snahou najít řešení, které by vedlo k zajištění možnosti plavání jak pro školy, tak plavecké oddíly. Koaliční vedení se touto problematikou zabývá velmi intenzivně, byl iniciován vznik pracovní skupiny. To vše proto, že nám není problém lhostejný a chceme najít řešení.

Diskusní fórum Nový příspěvek
K této stránce neexistuje žádná otázka / připomínka.

Nastavení cookies