12.09.2016

Rozhodování o městě je i věcí občanů

Na posledním zastupitelstvu mluvil můj kolega Antonín Ferdan o tom, že by bylo vhodné zahájit debatu s veřejností na téma. Co s lyžařským areálem, resp. co s lyžováním na Ještědu. Nesetkal se s pochopením. Já s ním však souhlasím a dodávám, že témat k diskuzi s občany je ve městě daleko víc.

 

Co se týká Ještědu, město jedná se slovenskou společností TMR o provozování lyžařského areálu. Situaci komplikuje fakt, že některé investice byly financovány za pomoci evropských dotací a toto financování má vždy omezující podmínky v případě prodejů, pronájmů atd.

Pokud město jednání dovede do zdárného konce, TMR bude areál provozovat a přijme do důsledku podnikatelské riziko související s problematickým počasím a dalšími limity, město si vydechne. Pokud ne, bude muset řešit, jak s provozem areálu dál. Ten je totiž dlouhodobě ztrátový a město tuto ztrátu sanuje. Samozřejmě je třeba se na to dívat z několika stran.
Lyžování na Ještědu má dlouholetou tradici, k městu patří a místní jej vnímají jako samozřejmost. Ne všechno si na sebe může vydělat. Na druhou stranu je třeba vzít na vědomí, jakým způsobem se proměnily klimatické podmínky, že na zasněžování je využívána čím dál dražší a cennější pitná voda atd. Je třeba udělat důkladnou analýzu, zda rozšíření sjezdovek a také jejich přizpůsobení pro letní provoz (extrémní bikerské tratě atd.) dokáže změnit nebo alespoň výrazně zmírnit každoroční ztráty tak, aby sanace byla pro město únosná. Aby návrhy řešení měly hlavu a patu, je třeba k rozhodování přizvat veřejnost a vést s ní širokou debatu.

Z tvrdých dat, odborných pohledů na věc, ale také právě z diskuzí s místními mohou vzejít návrhy, které budou Liberečany akceptovány. Občané dali svou volbou před dvěma lety sice stranám a uskupením nějaký mandát, ale rozhodně to neznamená, že tím odevzdali do rukou zastupitelů právo rozhodovat další čtyři roky o čemkoliv ve městě absolutně.

Spoluzodpovědnost místních občanů za to, jak bude město v budoucnu vypadat, nikam nezmizela. Zůstala jim v rukách. A proto prosím Liberečany: Zajímejte se, choďte na zastupitelstvo, přinášejte podněty, nápady i kritiku. Pro vedení města je jednodušší rozhodovat bez toho, že by do toho někdo mluvil. Ale pokud se nedáte a budete aktivní, nebude možné váš hlas pominout. 

Diskusní fórum Nový příspěvek
K této stránce neexistuje žádná otázka / připomínka.

Nastavení cookies