14.04.2017

Unikátní Liebiegovo městečko má naději

Město vykročilo správným směrem, když rada rozhodla, že podá návrh na prohlášení Liebiegova městečka památkovou zónou. Stát se to mohlo už před dvěma a půl lety, kdy jsem na zastupitelstvu paní náměstkyni Hrbkovou vyzvala, aby v této věci začala konat. Podstatné ale je, že se věci dávají do pohybu.

Liebiegovo městečko je unikátní celek více než 100 domů, který nechal vystavět továrník Theodor Liebieg pro zaměstnance blízko své textilní továrny. Byl to z jeho strany pragmatický krok. Zaměstnance měl blízko a zavázal je tím k věrnosti továrně. Samozřejmě v domech nebydleli zadarmo, takže to byla velmi dobrá investice. A byla to také zpráva navenek o bohatství továrníka.

Každopádně nám tu po sobě zanechal ucelené zahradní město, které fungovalo zcela samostatně. Mělo školku, školu, kostel, hospodu i obchody. Takto komplexní zachované urbanistické celky jsou v rámci republiky jen na několika málo místech (např. ve Zlíně). A i mezi nimi má Liebiegovo městečko zcela výjimečné postavení.

Již řadu let je na domech vidět řada nevhodných stavebních zásahů. Nejedná se však v naprosté většině o nevratné úpravy. Pochopitelně rozumím obavám místních z toho, jaká omezení pro ně bude případné prohlášení památkovou zónou znamenat. Navrhla jsem proto, abychom jako město od počátku vedli s majiteli domů diskuzi, aby věděli, co bude památková zóna znamenat. A ony to opravdu nebudou jen povinnosti, které se na tento druh ochrany váží. Věřím, že místní obyvatelé dobře vědí, že vlastnit dům v lokalitě, která má punc výjimečnosti, znamená i jeho vyšší hodnotu. A že je to také prestižní bydlení na „dobré adrese“.

K řadě nevhodných úprav a stavebních zásahů nepochybně došlo ze strany majitelů s ohledem na čistě ekonomické hledisko. Ne všichni si mohou dovolit jít cestou drahých replik či restaurování. Je třeba, aby se památkáři stali partnery majitelů, aby je vedli, vysvětlovali a pomáhali jim. Vítám také záměr města na zřízení dotačního fondu, který bude motivovat vlastníky k citlivým rekonstrukcím.

Kulturní a architektonické bohatství nemá slovo bohatství v názvu náhodou. Turisté dnes jezdí za unikátností, výjimečnou atmosférou, příběhem, který nikdo jiný nenabízí. Města, která si to uvědomují, právě na tomto faktu staví a cestovní ruch se stává jedním z pilířů jejich prosperity. I v Liberci takovou příležitost máme. 

Diskusní fórum Nový příspěvek
K této stránce neexistuje žádná otázka / připomínka.

Nastavení cookies