14.05.2016

Hrbková je gentleman, aneb moc jako hlavní chod Změny

Takovou jitrnici svět ještě neviděl! Příměr ze známé pohádky jako by seděl přesně na situaci posledních zastupitelstev a chování některých politiků vůči obyvatelům města i opozici.

 

Bohužel, jako by bylo zastupitelstvo obrazem stavu dnešní společnosti, kdy si jedna skupina přeje ovládat druhou, zamlčovat, krýt problémy a manipulovat s veřejností, nebo dokonce i s dalšími politickými kolegy či pracovníky městských organizací. Pojďme si ukázat alespoň dva příklady z posledního zastupitelstva:

Hrbková je gentleman

Jedním z bodů, který se projednával na ZSML bylo i zapojení se do projektu, který měl pomoci několika stromům na Vítězné ulici vývojem speciálního substrátu. Paní náměstkyně Hrbková po nás zastupitelích zcela správně chtěla schválení k zapojení se do projektu. Problém byl však v tom, že projekt již byl podaný, takže vlastně nebylo o čem hlasovat. Když jsme se ptali, zda se o daném problému jednalo alespoň na komisích či výborech města v rámci transparentnosti, bylo nám řečeno, že to proběhlo Komisí životního prostředí. Nic takového jsme však v zápise zatím nenašli. Paní náměstkyně slíbila, že to dohledá. Snad na to nebudeme čekat stejně dlouho, jako na údajný Peroutkův článek Hitler je gentleman.

Dnešní menu: Moc

Ještě horší průběh mělo projednávání bodu kolem nejmenované školy, která kvůli změně jednatele požadovala vyplatit realizované investice do městského majetku. Nešlo přitom o nic pro město zásadního. Někteří koaliční i opoziční zastupitelé se snažili problém nepříliš dobře formulovaného usnesení změnit tak, aby to nezpůsobilo problémy a najít vzácnou shodu, avšak pan náměstek Korytář předvedl přesně to, proč je mnohdy považován za arogantního machiavelistu. Sám stáhl bod z programu jednání, ukončil diskusi a nehodlal pokračovat. Kdyby nebylo nátlaku koaličních i opozičních zastupitelů (především Jana Berkiho), bod by zcela zbytečně neprošel, což by způsobilo nemalé problémy dané mateřské školce a rodičům dětí. 

Na těchto příkladech chci poukázat na skomírající demokracii a manipulaci, která jednání zastupitelstva města Liberec provází. Jen mi nejde na rozum, proč tomu někteří zastupitelé ze Změny přihlíží, aniž by na to reagovali. Vždyť jsme všichni chtěli zapojovat veřejnost, bavit se s opozicí, plánovat strategicky a zodpovědně. Kam se to vypařilo? Zatím nevím o ničem, co by bylo projednáno s veřejností, aniž by to bylo předepsané zákonem, což je smutný obraz současné komunální politiky. Další bubliny praskají. Je pouze otázkou, zda moc zničí všechny, nebo k tomu musí být nějaká predispozice.

 

Diskusní fórum Nový příspěvek
K této stránce neexistuje žádná otázka / připomínka.