06.04.2017

Město podá návrh na prohlášení Liebiegova městečka památkovou zónou

Město Liberec připraví návrh na prohlášení Liebiegova městečka novou městskou památkovou zónou. Rozhodli o tom liberečtí radní.

Tato historicky významná a památkově cenná lokalita by tak získala dohled památkářů, který by zamezil provádění nevhodných úprav na objektech a dalšímu celkovému znehodnocování lokality. Zvýšené náklady na opravy podle požadavků památkářů by majitelům nemovitostí částečně kompenzovaly příspěvky z připravovaného nového dotačního fondu na opravy památek.

Lokalita Liebiegova městečka by měla tvořit samostatnou zónu vedle současné městské památkové zóny, která zahrnuje oblast centra města a okolí Masarykovy ulice. Památkovou zónu vyhlašuje Ministerstvo kultury ČR a jedná se o proces, který může trvat i několik let. V minulosti už snaha o ochranu lokality byla, ale nepodařilo se ji dotáhnout do konce.

„Bohužel, v případě Liebigova městečka město trestuhodně zaspalo, nemalá část objektů je poškozena necitlivými úpravami a ztrácí se tak pomalu charakter tohoto místa. Obnova bude trvat roky, ale lepší začít pozdě, než nikdy. Podnět zastupitelky Květy Vinklátové, která na tento problém upozornila, tak nespadne pod stůl,“ řekl náměstek pro ekonomiku, strategický rozvoj a dotace Jan Korytář.

V posledních dvou letech byl v oblasti proveden plošný průzkum. Ten potvrdil památkové i historické hodnoty místa a upozornil na postupnou degradaci a ztrátu autenticity vlivem živelných obnov jednotlivých domů. Nevhodné stavební úpravy probíhají v Liebiegově městečku doposud. Památkářům se nelíbí necitlivé úpravy na některých domech, ať už jde o zateplení a znehodnocení fasády, nahrazování střešních pálených tašek nebo třeba o odstraňování typických dřevěných okenic.

 

 

Cookies

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.