09.08.2016
Jan Král

Město hledá využití pro zanedbané pozemky

Jak by se daly využít zpustlé městské pozemky v Liberci? Řešení se snaží najít město Liberec a vyzývá k tomu i odbornou a laickou veřejnost. Jak takové využití vypadá v praxi, se přesvědčili lidé zapojení do pracovní skupiny v rámci místní Agendy 21, která se věnuje trvale udržitelnému rozvoji.

Zástupci vedení města, magistrátu, neziskového sektoru, odborníci z oblasti ekologie a veřejného prostoru, koordinátoři dotací a další se setkali v komunitní zahradě na Lazebnickém vrchu v Liberci, která posloužila jako výborný příklad využití jinak zanedbaných pozemků.

Projekt takzvaného městského zahradničení vznikl před dvěma lety (http://zahradaliberec.cz/). Liberečané bez vlastního pozemku si díky němu mohou ekologicky vypěstovat zeleninu, květiny nebo bylinky. Právě tato zahrada vznikla na léta nevyužitém pozemku přímo v centru města. Podobných pozemků je přitom v Liberci spousta a několik hned poblíž.

„S architektem Jiřím Janďourkem ze spolku Zbytek jsme si prohlédli další terasy u Lucemburské ulice a bavili jsme se o možném využití. Spolek přišel s návrhem obnovit tyto terasy a zpřístupnit je jako veřejný park s dětským hřištěm a ovocnými stromy,“ uvedla náměstkyně primátora pro územní plánování, veřejnou zeleň a životní prostředí Karolína Hrbková, která diskutovala s dalšími účastníky setkání o potenciálu nevyužívaných pozemků v majetku města a nad možnostmi jejich využití.

Dalším příkladem využití městského pozemku je studentský projekt VOČA (volný čas mládeže). V loňském roce se studenti z Liberce pustili vlastními silami do proměny pozemku v Komenského ulici na park, který by sloužil zejména mladým lidem k setkávání, posezení a relaxaci.

„Takové aktivity vítám a jsem ráda, že se občané aktivně podílejí na utváření veřejného prostoru. Doufám, že se těmito záměry podaří „nakazit“ co nejvíc Liberečanů. Uvítáme tipy na další vhodné pozemky bez užitku. Jsme připraveni dobré nápady podporovat,“ doplnila Karolína Hrbková.

Zdravé město Liberec: http://www.liberec.cz/cz/prakticke-informace/zdrave-mesto/

 

 

Cookies

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.