26.10.2015

Primátor besedoval s obyvateli Krásné Studánky, nejčastěji zaznívala slova o špatném stavu komunikací a problémech s dopravou

Veřejná beseda v hasičské zbrojnici v Krásné Studánce se zprvu nesla v trochu naléhavém tónu ze strany usedlíků. Primátor Tibor Batthyány, spolu s náměstkem pro technickou správu majetku města Tomášem Kyselou a vedoucím odboru správy veřejného majetku Davidem Novotným, však přítomné dovedli ke vzájemnému dialogu.

Vítáme taková setkání s občany, je to pro nás důležité. Vážíme si jejich pozvání a děkujeme za organizaci. Společnou debatou můžeme posouvat řadu věcí dál,“ zhodnotil čtvrteční besedu primátor Liberce Tibor Batthyány.

Do programu debaty si hostitelé připravili celkem 12 bodů. Šlo o témata, která je v jejich čtvrti trápí nejvíce. Například městská hromadná doprava, která jezdí v malých intervalech a nenavazuje na další spoje, nebo chybějící stříšky nad autobusovými zastávkami, špatný stav silnic, absence chodníků, ale také otázka výše daně z nemovitosti a poplatků za psy.
Nechceme dávat prázdné sliby, ale určitě můžeme některá dílčí řešení provést. Začneme u MHD. Dopravní podnik spadá do mojí gesce, a proto mohu vaše požadavky nadnést a začít řešit. Určitě se v horizontu tří měsíců mohou alespoň upravit jízdní řády,“ řekl za svůj resort náměstek Kysela.

Krásná Studánka je částí města, konkrétně Liberec 31, PSČ 46001. Místní tak chtějí stejné služby a dostupnost jako mají lidé v centru města, neboť s nimi mají společnou poštu.
Proč platíme stejnou daň z nemovitosti jako lidé v centru a přitom nemáme stejné služby. Ty městské peníze nejdou do rozvoje naší čtvrti. Na nás se zapomíná,“ zaznívalo jednotně z úst krásnostudáneckých občanů a dále: „ve Stráži nad Nisou platí za psa jen osmdesát korun a taky tam mají lepší chodníky a svoji školu.“

Primátor Batthyány na tyto argumenty uvedl, že pokud by se Krásná Studánka osamostatnila jako obec, přináší to pro obecní zastupitelstvo řadu povinností a závazků. Stát v rámci rozpočtového určení daní přispěje v roce 2015 na 1 žáka přibližně 7800 Kč, zbývající nepokryté náklady ale ročně (školní rok 2014/2015) dosahují 7011 Kč na 1 žáka. Ty musí uhradit město Liberec. „ Naše město má ve svých městských školách kolem 618 dětí z přilehlých obcí. Chceme požádat všech 90 obcí, aby nám dotací přispěly na pokrytí nákladů s jejich žáky. Liberec totiž na ně letos doplatí už bezmála 4,5 miliónu korun, což není spravedlivé zejména k našim vlastním občanům,“ vysvětlil Batthyány konkrétní příklad pro samostatnou obec. Anebo opačný argument od občanů žijících v centru města. Chtěli by platit na dani méně, protože se v centru často konají rušné a hlučné akce, které jim omezují klidné žití,“ doplnil primátor.

Během debaty nabídli místní, aby se k nim do čtvrti primátor přestěhoval, neboť se domnívají, že by pak řada věcí šla mnohem snadněji „Sám do Krásné studánky jezdím hrát tenis. Jezdím sem na kole, takže stav silnic dobře znám, ale nejsem si jistý, že by Krásné Studánce mé přistěhování pomohlo“ uvedl primátor pobaveně.

V odlehčeném duchu pak debata pokračovala. „Jak uvedl primátor, taková setkání jsou pro vedení města přínosem. Vážím si rovněž otevřenosti diskutujících, kterou přináší jedině osobní kontakt“ uzavřel náměstek Kysela.

Text a foto: Jana Kodymová

 

 

Nastavení cookies