24.11.2015
Jan Král

Radnice chce lépe komunikovat s osadními výbory

Aktivnější a koordinovanější spolupráci chce navázat liberecká radnice s místními osadními výbory. Těch je v současnosti zřízeno na území města už osm, z toho dva vznikly letos.

Město proto uspořádalo setkání zástupců osadních výborů s vedením města. Dohodli se na pravidelném společném setkávání, kde se budou bavit o konkrétních problémech, které obyvatele městských čtvrtí trápí. K tomu napřed potřebují sestavit seznam priorit. Problémy jsou v každé lokalitě různé, ale jedno osadní výbory spojuje: chtějí se aktivně podílet na vylepšování jejich čtvrti a rádi by obnovili dobré sousedské vztahy.

„Osadní výbory jsou důležitým mezičlánkem mezi občanem a vedením města. Jejich hlavní výhodou je dobrá znalost místních podmínek, včetně potřeb obyvatel jednotlivých čtvrtí. Chtěli bychom tuto vazbu prohloubit a s výbory lépe komunikovat, abychom znali potřeby a priority v jednotlivých městských částech a mohli pak lépe a efektivněji plánovat jejich realizace,“ řekla náměstkyně pro územní plánování, veřejnou zeleň a životní prostředí Karolína Hrbková.

Už na prvním setkání se zástupci osadních výborů zabývali podobou jejich nového jednacího řádu nebo umístěním vývěsek. V každé čtvrti se o vývěsky starají jinak. Někde dokonce slouží i k propagaci místních společenských akcí. Jinde by uvítali, kdyby jim radnice pomohla s dodáváním informací. Například v Rochlici by uvítali vývěsní tabule dvě, přičemž tu stávající chtějí přemístit od bývalé pošty na frekventovanější místo, třeba k prodejně Albert.

Osadní výbory jsou poradní a iniciační orgány zastupitelstva města. Výbor je oprávněn předkládat vedení města návrhy, týkající se rozvoje části obce a rozpočtu obce, vyjadřovat se k návrhům předkládaným vedení města a vyjadřovat se k připomínkám a podnětům předkládaným občany orgánům obce. Ještě vloni měl Liberec šest osadních výborů: Rochlice, Horní Hanychov, Pilínkov, Vesec, Kateřinky, Rudolfov a letos přibyly další dva: Janův Důl a společný osadní výbor Machnína, Karlova a Bedřichovky.

Přehled osadním výborů a další informace najdete na webu města: http://www.liberec.cz/cz/mesto-samosprava/dalsi-organy-mesta/osadni-vybory/

Text a foto: Jan Král

 

Nastavení cookies