17.02.2020

Složitější příběh zasněžování ve Vesci

Před pár dny se rozvířila debata nad zasněžováním malého běžeckého okruhu ve Vesci.

Na první pohled je jasné, kterak zlé město pro potřeby několika desítek běžkařů pálí zbytečně elektřinu a páchá ekologické chyby. Jak už to tak bývá, realita je mnohem složitější a zejména dlouholetí zastupitelé, tolik „přikládající pod oheň hněvu“, by ji měli znát. Já osobně areál ve Vesci také vidím jako letní, odpočinkový a rekreační, ale nemohu přeci ignorovat složitější realitu.

Město Liberec vystavělo areál ve Vesci jako infrastrukturu pro „ukradené MS 2009“. Osobně si také myslím, že by bylo bývalo lepší to mít nahoře v Bedřichově, ale to už je dnes jedno. Důležité je, že na tuto stavbu a vybavení čerpalo město dotaci ze státního rozpočtu a tato dotace má udržitelnost 15 let, tzn. do roku 2023. Pro laiky udržitelnost znamená, že ten kdo dotaci dostal, musí minimálně po dobu udržitelnosti používat dotovanou věc k účelu, ke kterému se zavázal v žádosti. To znamená, že město Liberec dostalo dotaci na běžecký areál, včetně zasněžovací infrastruktury, všech rozvodů, čerpadel, sněžných děl atd., musí minimálně do roku 2023 tuto infrastrukturu používat ve prospěch cílové skupiny, tj. rekreačních sportovců. Naštěstí nikde není závazný indikátor, tj. kolik sněžných dnů to musí být, jinak bychom fakt sněžili do bláta.

Jak to funguje v praxi posledních několik let? Město si zavčasu rezervuje odběr elektrické energie a zajištuje potřebné každoroční revize, celý rok udržujeme technologii v provozuschopném stavu. Na podzim připravíme měření a regulaci systému, provádějí se předepsané zkoušky, tlakujeme systém a potom pracovníci města sledují počasí. Každý z vás zná ty předpovědi na týden dopředu, prostě to nevychází a spolehnutí na to není. Začali jsme zasněžovat, pár dnů bylo počasí ok, pár desítek běžkařů běžkovalo a potom obleva... Prostě větru a dešti neporučíme.

Ta hlavní debata ovšem přijde po roce 2023. Být připraveni a utratit desetitisíce veřejných korun za rezervace elektřiny, revize a opravy? Nebo na zasněžování rezignovat a technologii nechat chátrat či prodat? To je ta otázka, protože ti stejní lidé, kteří na nás dnes vrčí, že zasněžujeme v teple, na nás budou ukazovat, jak se nic nedělá, když je měsíc mráz a máme takový pěkný běžecký areál a za dotace koupené zasněžovací zařízení.

 

Nastavení cookies