06.01.2016

Představitelé Densa chtějí prohloubit spolupráci s městem

Primátor Tibor Batthyány se ve středu 6. ledna setkal s prezidentem společnosti Denso Manufacturing Czech s.r.o. Karlem Balatkou a jednatelem Atsushim Murasem. Kromě krátké prezentace firmy přišla řeč i na budoucnost Densa v Liberci a na téma, kudy vést kamiony do průmyslové zóny.

Podle prezidenta společnosti Karla Balatky, který primátorovi krátce odprezentoval historii Densa v Liberci i dosavadní hospodářské výsledky, je liberecký závod v rámci Denso Corporation výstavním salonem evropské výroby. "Když chce zákazník vidět, co Denso nabízí, tak jede k nám, ať je odkudkoliv," poznamenal Karel Balatka a připomněl, že Denso je nositelem japonského výrobního systému (historicky bylo součástí skupiny Toyota). Denso Corporation má proto ústředí v japonském městě Kariya. Provoz české pobočky Densa byl v Liberci - Průmyslové zóně Jih oficiálně zahájen v květnu 2004 a fabrika se od té doby neustále rozrůstá. Aktuálně čítá cca 2300 zaměstnanců. Stěžejním systémem výroby jsou klimatizace. V roce 2014 jich v libereckém závodu vyrobili 2,4 milionu kusů, a to pro vozidla značek Volkswagen, Škoda Auto, Audi, BMW, Mercedes - Benz, Toyota, Suzuki, ale třeba i Lamborghini.

Spekulace o tom, že by Denso mohlo Liberec opustit, se podle Karla Balatky nezakládají na pravdě. Společnost má zakázky na několik let dopředu a strategické plány až do roku 2025. V letošním roce navíc společnost zahájí provoz v nové přístavbě, která rozšíří plochu obřího závodu o dalších 8400 metrů čtverečných. To samozřejmě bude znamenat další dopravní zatížení, přičemž už dnes se u fabriky vystřídá až 60 kamionů za den. Řeč proto přišla i na téma nové příjezdové trasy do průmyslové zóny. Stávající napojení přes ulici České mládeže už totiž kapacitně nedostačuje. "Potřeba nové silnice pro kamiony se samozřejmě netýká jen nás, ale celé průmyslové zóny," poznamenal Karel Balatka s tím, že Denso by také rádo prohloubilo spolupráci s městem.

Primátor představitele Densa ubezpečil, že město bere otázku nové silnice do průmyslové zóny vážně a že jednu z uvažovaných variant, kudy nové spojení vést, podpoří. "Vážím si toho, že Denso v Liberci máme a s myšlenkou hlubší spolupráce se ztotožňuji. Jde o významného zaměstnavatele, který má navíc v regionu velmi dobrou pověst. A čísla hovoří sama za sebe. Jinak je pravdou, že město má vůči Densu a dalším firmám v průmyslové zóně dluh z minulosti co se týče infrastruktury a teď už je skutečně nejvyšší čas s tím něco udělat," konstatoval primátor Tibor Batthyány a připomněl, že v příštím roce by měl být dokončený nový územní plán.

Na závěr přátelského setkání pak prezident Densa Karel Balatka pozval primátora na exkurzi přímo do výrobních prostor v průmyslové zóně. "Nabídku jsem samozřejmě přijal a rád se do Densa podívám," uzavřel primátor.

Text a foto: Jan Vrabec