21.11.2016
Jana Kodymová DiS.

Evropské dotace má smysl čerpat, říká zelenohorský primátor Kubicki

Přátelská poznávací návštěva, spojená s pracovními workshopy, byla pro vedení Liberce a hosty z polské Zelené Hory (Zielona Góra) vyhrazena v polovině listopadu. Primátor Liberce Tibor Batthyány, jeho náměstci Tomáš Kysela a Jan Korytář přivítali polskou delegaci v historické budově radnice.

 

První schůzku letos v dubnu iniciovala polská strana. Vedení města Zelená Hora by totiž s Libercem rádo začalo spolupracovat, a to především v oblasti získávání dotací. A proč právě Liberec? Zelená Hora je mu v mnohém podobná. Má 137 tisíc obyvatel, uznávanou univerzitu, vědecké a výzkumné centrum, sportovní a rekreační centrum s bazénem a v krátké dojezdové vzdálenosti i malé regionální letiště. Obě města, vzdálená 180 kilometrů, navíc spojuje minulost týkající se textilního průmyslu. Zelená Hora se nachází v Dolním Slezsku na území západního Polska, zhruba 60 kilometrů od hranic s Německem. Potenciálním celosvětovým unikátem Zelené Hory je ambiciózní projekt současného vedení města, které chce pro tamní dopravní podnik MZK nakoupit desítky elektrobusů a zavézt ve městě čistě elektrickou veřejnou dopravu.

Polská delegace v čele s prezidentem Vojvodství Lubuskie Czeslawem Fiedorowiczem, primátorem Zelené Hory Januszem Kubickim, jeho náměstkem Krzysztofem Kaliszukem a vedoucím Odboru kancelář primátora Konradem Witrylakem si po oficiálním přijetí na liberecké radnici prohlédli její historické prostory a cestou na liberecké Výstaviště poznali i blízké centrum. Po oba dva dny se účastnili pracovních seminářů s tématem získávání dotací a realizace konkrétního projektu Liberce. Tím je plánovaný Liberecký Veřejný Technopark v areálu bývalých LVT. Prezentaci tohoto projektu vedl ředitel Technického muzea v Liberci Jiří Němeček.

Rozpracovaným záměrem je projekt na rekonstrukci a přestavbu dnešního pavilonu I, kde vznikne dílenská akademie. Sloužit bude školákům i dospělým a pomůže průmyslovým firmám, které se potýkají s nedostatkem technicky vzdělaných lidí. Takový projekt firmy vítají a chtějí se i samy aktivně zapojit. „Dílenská akademie bude jednak zajišťovat pro žáky základních škol dílenskou výuku, která dnes na školách chybí, ale také bude sloužit úřadu práce pro rekvalifikační kurzy i široké veřejnosti,“ řekl náměstek primátora pro technickou správu majetku Tomáš Kysela.

„Tento projekt předložíme do výzvy IROP se žádostí o dotaci už v únoru příštího roku,“ doplnila členka Zastupitelstva města Liberec Radka Loučková Kotasová.

Následně byly prezentovány projekty města Zelená Hora a jejich financování. Vzájemně se pak debatovalo o možnostech zefektivnění financování městských projektů. Na závěr byly diskutovány společné projekty obou měst a byl definován další postup. 

Musíme se pochlubit, krajské město Zelená Hora bylo na prvním místě, co se týče objemu čerpání z evropských fondů v letech 2007 – 2015, v přepočtu na obyvatele. Hledáme nové náměty, kde se dají čerpat evropské peníze a nemusíme je tak financovat jenom z vlastních zdrojů,“ popisuje primátor Zelené Hory Janusz Kubicki.

„V nejbližší budoucnosti chceme získat minimálně 250 milionů eur. V tuto chvíli máme z této sumy zajištěny tři čtvrtiny. Projekty, které budou z této dotace pokryty jsou například revitalizace cyklostezky, oblast školství a vzdělávání, rekonstrukce nemocnice, zeleň a infrastruktura města. Hledáme také jiné možnosti, kde by šly dotace využít. A tady vidíme dobré spojení s Libercem. Nemusíme vše dělat společně, ale můžeme se vzájemně obohatit o zkušenosti a mnohé se od sebe naučit. Opravdu má smysl soustředit se na evropské dotace pro naše občany,“ dodal zelenohorský primátor Kubicki.

U nás je princip získávání dotací dost podobný. Máme celý rámec dotačního titulu, takzvaný Integrovaný plán rozvoje území (IPRÚ), ve kterém je alokováno 94 milionů eur pro naše území. A nyní je to na nás, jak budeme finance čerpat. Bavíme se o novém autobusovém terminálu, tramvajových tratích, dotačních titulech do školství a tak dále. A přesně jako vy se snažíme najít další finanční prostředky v evropské unii, a to v jiných programech a jinými cestami,“ uvedl primátor města Liberce Tibor Batthyány.

Po úspěšném dvoudenním setkání je zřejmé, že na spolupráci není třeba déle čekat, a tak se česká strana chystá na pracovní pobyt do Zelené Hory už v prosinci.

 

Nastavení cookies