16.06.2016
Jan Král

Primátor se sešel s podnikateli kvůli územnímu plánu. Chybí jim výrobní plochy i zaměstnanci

Primátor Tibor Batthyány se ve středu 15. června sešel s významnými místními podnikateli. Pozval je na radnici ke společnému setkání, aby si vyslechl jejich názory a podněty k připravovanému územnímu plánu města.

Přítomní zástupci podniků upozornili zejména na to, že je v Liberci nedostatek rozvojových průmyslových ploch a současně mají nouzi o nové zaměstnance. Apelují proto na město i na univerzitu, aby se snažily přilákat do Liberce více obyvatel a také je tady udržely.

„Uvědomuji si důležitost vztahu města a podnikatelů i významných investorů. Jako primátor Liberce chci podporovat rozvoj města a vím, jak je důležité naslouchat potřebám zaměstnavatelů a zajímat se o jejich plány, vize a názory na připravovaný územní plán. Jsem rád, že se nám podařilo definovat hlavní problémy. Také jsme se dohodli na tom, že bychom se takto mohli setkávat častěji. Chceme být férovým partnerem podnikatelů,“ řekl primátor Tibor Batthyány.

Podnikatele zajímaly rozvojové plochy pro průmysl, a jak s nimi naloží nový územní plán, který město momentálně připravuje k vydání v příštím roce. Hlavní změny představil projektant Jiří Plašil a na dotazy odpovídala také náměstkyně pro územní plánování Karolína Hrbková.

Třicítka přítomných podnikatelů se tak například dozvěděla, že podle norem by měl mít Liberec k dispozici minimálně 800 hektarů volných výrobních ploch. Návrh nového územního plánu ale počítá pouze s 500 hektary. Kapacita průmyslových zón vzhledem k velikosti Liberce je malá, obě zóny jsou už plně obsazené a zamýšlené rozvojové plochy na okraji města ustoupily v návrhu ochraně životního prostředí. Takto Liberec přišel o možnost průmyslové výroby například v Machníně. „Bohužel jsme narazili na nesouhlas dotčených orgánů. Záležitost by muselo po odvolání řešit ministerstvo a to je běh na dlouhou trať,“ vysvětlila Karolína Hrbková.

Zaznělo také, že město by se mělo zaměřit na využití brownfields. K tomu je však potřeba získat investory, kteří by opuštěné budovy a areály dokázali využít.

Zazněly i kladné ohlasy. Prezident společnosti Denso Manufacturing Czech Karel Balatka poděkoval primátorovi za řešení nového silničního napojení jižní průmyslové zóny. Stávající příjezdová trasa přes ulici České mládeže už kapacitně nedostačuje.

Protože rozvoj souvisí i se zaměstnaností, posteskli si podnikatelé nad nedostatkem zaměstnanců, technických kádrů i dělníků. Shodli se na tom, že by město mělo vytvářet lepší podmínky pro přilákání nových obyvatel. Jednou z cest je zatraktivnit možnost bytové výstavby a podporovat kulturní a volnočasové vyžití. „Dnes není v ekonomických silách města investovat do zasíťování pozemků a obecně do výstavby veřejné infrastruktury. Pro rozvoj Liberce je proto zásadní zájem soukromých investorů, a těm bychom měli jít naproti,“ uvedl primátor Tibor Batthyány s tím, že situaci ještě zhoršuje fakt, že spousta lidí si raději koupí levnější zasíťovaný stavební pozemek v sousedních obcích, přičemž ale využívají infrastrukturu Liberce, když dojíždějí do práce, do škol a podobně. Peníze z daní pak plynou do kasy sousedních obcí a Liberec těmto lidem poskytuje služby de facto zdarma.

Nadějí pro technické obory je projekt Technopark, který město Liberec v současnosti připravuje. Součástí bude i dílenská akademie určená jak pro veřejnost, tak pro školy. Ve spolupráci se strojírenskými podniky na Liberecku se plánuje také projekt, který studentům v praxi představí celý proces vytváření zakázky a seznámí je s problematikou technologických postupů.

Foto: Jan Vrabec

 

Nastavení cookies