03.06.2015

Liberecké školy dostanou od města manuál pro zdravé stravování

Liberecké mateřské a základní školy dostanou jednoduchý manuál, jak zkvalitnit stravování ve svých jídelnách a vybrat správný sortiment do prodejních automatů a bufetů. Rada města schválila Doporučení pro stravování v MŠ a ZŠ, které vypracoval odbor školství a odborně oponovali zástupci Krajské hygienické stanice, Státního zdravotního ústavu a Krajského úřadu Libereckého kraje.

Cílem je postupně minimalizovat takové suroviny a potraviny, které mohou svým složením nepříznivě ovlivňovat dětský organismus a přispívat tak k rozvoji nadváhy, obezity a v dospělosti i řady metabolických a chronických onemocnění.

„Snažili jsme se doporučení zpracovat pozitivní formou, tedy nic nezakazovat, ale naopak ukázat příklady, typy a druhy surovin a potravin, které jsou všeobecně považovány za zdravé a žádoucí především při přípravě jídelníčku malých dětí a dospívající mládeže. I školy by se měly podílet na vštěpování správných stravovacích návyků a zdravého životního stylu. Na druhou stranu je třeba říci, že mnohé naše školy už jsou v tomto směru opravdu aktivní,“ řekl náměstek primátora pro školství, kulturu, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr.

Doporučení se zároveň drží aktuální legislativy – 1. září 2015 totiž vejdou v účinnost ustanovení v novelách školského zákona a zákona o ochraně veřejného zdraví, která ve školách zakazují prodej potravin, jež jsou v rozporu s výživovými požadavky, a nebude na ně přípustná ani reklama.

První část doporučení ukazuje konkrétní příklady vhodných surovin a potravin ve školních jídelnách, přičemž staví především na čerstvých produktech a nikoli průmyslově vyráběných ochucovadlech, směsích a polotovarech či chemicky konzervovaných výrobcích. Druhá část textu pak souvisí s prodejními automaty, bufety a reklamou na nevhodné potraviny a nápoje.

„Doporučujeme ředitelům regulovat reklamu na výrobky, které mají negativní vliv na utváření stravovacích návyků, a zároveň jim předkládáme manuál, jaké potraviny a nápoje jsou žádoucí u volně prodejného sortimentu v automatech. Ředitelé tak získají užitečný nástroj pro jednání s dodavateli či provozovateli takových automatů, protože mnohdy je obtížné se vyznat v tom, co je a co není z pohledu dětí vhodné,“ vysvětlil náměstek Langr.

Doporučení tak specifikuje příklady, jaké jsou vhodné nápoje i mléčné výrobky, pečivo, pomazánky a obloha, sladké i slané pečivo, ovoce, zelenina a semínka a ořechy. „Toto doporučení pro nás není prvním ani posledním krokem ke zdravé stravě ve školách. Už v únoru jsme uspořádali první workshop o stravování pro vedoucí školních jídelen, na podzim pak chystáme další, který bude založen na bázi burzy dobrých nápadů, které už některé naše školy uvedly v život,“ dodal náměstek Langr.

 

 

Nastavení cookies